12 Feb 2020

Wednesday 12 February 2020

Orchestra, bands and choir lists are nearly complete and we thank the students who auditioned for these groups.

Music For Website
  • Little Big Band

    James Dawes (Parnell) (Y12)

    Alto 1

     

    Sam Tingey (Ave) (Y13)

    Alto 1

     

    Cole Barfoot (Mars) (Y11)

    Alto 2

     

    Jack Beveridge (Selwyn) (Y13)

    Alto 2

    T.B.C.

    Andrew Yu (Mars) (Y11)

    Tenor 1

     

    Lars Featherstone (Mars) (Y12)

    Tenor 2

     

    Mackenzie Langrell-Read (GBK) (Y12)

    Baritone

     

     

     

     

    Harry Parker (Mars) (Y9)

    Trpt 1

     

    George Sinclair (GBK) (Y9)

    Trpt 2

     

    Harrison Cochrane (Maj) (Y12)

    Trpt 3

     

    Will Mandeno (GBK) (Y10)

    Trpt 4

     

     

     

     

    Marcus Ho (Peart) (Y13)

    Trbn 1

     

    Dillon Lane (GBK) (Y10)

    Trbn 2

     

    James Abel (Maj) (Y10)

    Trbn 3

     

    Kevin Zhang (Y10) (Parnell)

    Trbn 4

     

     

     

     

    Aubrey Hunt (Major) (Y13)

    Bass

     

    Stanley Brabazon (Averill) (Y13)

    Guitar

     

    Charles Cleal (Ave) (Y13)

    Drums/Percussion

     

    Abheet Dhillon (Major) (Y12)

    Drums/ Percussion

     

    Brian Feng (Greenbank) (Y10)

    Piano

     

    Setu Petaia (Averill) (Y13)

    Piano

     

     

    Voice

    T.B.C.

    Rehearsals

    Thursdays 7.30am in the Memorial Building
    Commencing on 13 February 

  • Symphony Orchestra

    Violin

    John Yang

    Hanbo Zie

    Keynes Hsu

    Amira-Rose Monga

    Arthur Li

    Jamie Taylor

    Krishna Peddinti

    Leo Bandfirld

    Andi Wei

    Ivan Ho

    Jay Li     

     

    Viola

    Max Liebermann

    Nano Pisedtasalasai       

     

    Trumpet

    Harry Parker

    George Sinclair

    Harrison Cochrane

    Ryan O’Connell

    Jimin Choi           

     

    Trombone

    Kevin Zhang

    James Abel

     

    Cello

    Marcus Ho

    Kimberley Yuan

    Brian Ng

    Marcus Ngo

    Victoria Shen

    Josh Bamfield

    Anna Liu

    Richard Chu

     

    Double Bass

    Kahnyell Talamaivao      

     

    Harp

    Siobhan Balle    

     

    Percussion

    Jackson Parker

    Abheet Dhillon

    Leo Cui

    Danny Cui

     

    Oboe

    James Perillo     

     

    Flute

    Andrew Lun

    Lucy Massey

    Luca Harrison

    Winston Yan

     

    Clarinet

    Brian Feng

    Philip Wen

    David Wang

    Jaime Cheng

     

    Alto Sax (horn parts)

    Jake Bow

    Lachlan Chan

    Jason Lee

     

    Tenor Sax

    Lars Featherstone

    Andrew Yu

     

    Tuba

    Luke Shackleton              

     

    Bassoon

    Charlie Williamson

    Hugo Gerbich-Pais

     

    Rehearsals

    Tuesdays 7.30 in the Memorial Building

  • Concert Band

    Alto Sax 1

    Bruno Cettina

    Cassra Haghi

    David Lin

    Ethan Henderson

    Ivan Ho

    Frank Zhang

    Joseph Dunn

    Milan Ranchhod

    Tenor Sax

    Charles Cryer

    Oliver Wright

    Trombone

    James Yates

    Kevin Zhang

    Flute

    Hisashi Ariga

    Luca Lin

    Oliver Vannoort

    Rayan Ramanathan

    Sophia Larsen

    Jay Li

    Baritone Sax

    Raniera Whiu

    Samar Singh

    Tuba

    Luke Shackleton

    Clarinet 1,2,3

    Jeremy Smith

    Roman Fletcher

    Louis Smith

    Trumpet 1

    Ryan O’Connell

    Timote Funaki

    George Sinclair

    Alto Sax 2/3

    Nick Stuart

    Oliver Scott

    Wesley Ngo

    Will Tisdale

    William Sun

    Andrew Wight

    Ben Anderson

    Trumpet 2

    Joshua Thompson

    Kevin Lee

    Euphonium

    Finn Wallace

    Nakesh Rees-Webbe

    Percussion

    Celina Gao

    Jackson Parker

    Lachlan McCourtie

    William Hall

    Patrick Scott      

    Trumpet 3

    Logan Ding

    Tai Ferneyhough

    Bass Guitar

    Kahnyell Talamaivao

     

    Rehearsals

    Wednesdays 12.45 in the Memorial Building

     

  • String Orchestra

    Violin

    John Yang

    Hanbo Zie

    Keynes Hsu

    Amira-Rose

    Arthur Li

    Jamie Taylor

    Krishna Peddinti

    Leo Bandfirld

    Andi Wei

    Ivan Ho

    Viola

    Max Liebermann

    Nano Pisedtasalasai

    Cello

    Marcus Ho

    Kimberley Yuan

    Brian Ng

    Marcus Ngo

    Victoria Shen

    Josh Banfiled

    Anna Liu

    Double Bass

    Kahnyell Talamaivao

     

    Rehearsals

    Tuesdays 12.45 in the Memorial Building

    Begin 11 February

     

  • Late Night Jazz

    Saxophones

    Cole Barfoot (Marsden) (Y11)

    Jack Beveridge (Selwyn) (Y13)

    James Dawes (Parnell) (Y12)

    Lars Featherstone (Mars) (Y12)

    Andrew Yu (Marsden) (Y11)

     

    Brass

    Marcus Ho (Peart) (Y13)

    Harry Parker (Marsden) (Y9)

     

    Rhythm Section

    Stanley Brabazon (Averill) (Y13)

    Aubrey Hunt (Major) (Y13)

    Abhinav Makham (Marsden) (Y13)

    William Merdith (Peart) (Y10)

    John Yang (Greenbank) (Y13)

     

    Vocals

    Aria Andriopoulos (Marion Bruce) (Y13)

    Claudio Antoci (Marsden) (Y13)

    Jade Bowater (Taylor) (Y13)

    Dillon Lane (Greenbank) (Y10)

    Anna Liu (Marion Bruce) (Y12)

     

    Rehearsals

    Tuesdays 3.30pm in the Memorial Building

    Commencing on 4 February

  • All the King's Men - Training Choir list

    Andrew Lee

    Anoop Saini

    Arthur   Li

    Ben Anderson

    Charles Couillault

    Charlie  Dalgiesh

    Daniel Pulotu-McCarthy

    Daniel Shieff

    Daniel Haines

    David Lin

    Eddie Holdsworth

    Eddie Scott

    Ethan Henderson

    Fred Balle

    Henry Chen

    Henry Hayden-Smart

    Jackie Zhang

    Jatin Kalra

    Joel Kendall

    Johnny  Ross

    Josh Bamfield

    Kahnyell Talamaivao

    Kevin Zhang

    Lars Featherstone

    Lucas Wong

    Luke Shackleton

    Matthew Chen

    Matthew Chitty

    Max Jiang

    Milan Gibson

    Morgan Wright

    Nat Moore

    Nathaneal Message

    Nick Stuart

    Oliver Vannoort

    Raniera Whiu

    Raymond Dong

    Rico Ashmore

    Ryan O'Connell

    Samar Singh

    Sebastian Bhatnagar

    Taniela  Ngata

    Thaddeus Cryer

    Timon Tasker

    Tommy Renshaw

    Tyler Wright

    Viliami   Vaitohi

    William Abel

    William Meredith

    William Ross

    William Lambie

    Hugh Malaghan

    Christian Inglis

    Oscar Zonneveld

    Leo Bamfield

  • Kappella

    Charlotte

    Layzell

    Anna

    Liu

    Martin

    Moattar

     Lars

    Featherstone

    Daniel

    Haines

    Luke

    Shackleton

    Oliver

    Vannoort

    Jade

    Bowater

    Celina

    Gao

    Christian

    Inglis

    Sophia

    Larsen

    Claudia

    Linton

    Krishna

    Peddinti

    Alexandria

    Sharp

    Victoria

    Shen

    Helen

    Cai

    William

    Abel

    Josh

    Bamfield

    Charles

    Couillault

    Ryan

    O'Connell

    Anoop

    Saini

    Johnny

    Ross

  • Premier Concert Band

    Oboe

    Deven Ranchhod (flute if needed)

    James Perillo  

    Tenor Sax

    Andrew Yu

    Lars Featherstone      

    Alto Sax 1

    Lachlan Chan

    Cole Barfoot

    James Dawes (sop when needed)

    Jason Lee

    Brian Ng

    Flute

    Lucy Massey

    Andrew Lun (piccolo)

    Eric He

    Richard Chu

    Krishna Peddinti

    Luca Henderson

    Luca Lin

    Ameline Makin

    Winston Yan

    Georgie Gore 

    Baritone Sax

    MacKenzie Langrell Read

    Alto Sax 2/3

    Ethan Henderson

    Felix Duan

    Sunny Qin

    Frank Zhang

    Clarinet 1

    Brian Feng

    David Wang    

    Trumpet 1

    Harrison Cochrane

    Harry Parker

    Will Mandeno

    Manase Vaitohi

    William Kelly  

    Trombone

    Kevin Zhang

    James Abel

    Marcus Ho

    Dillon Lane

    Clarinet 2

    Philip Wen

    Jaime Cheng   

    Trumpet 2

    Ray Shiu

    Sachin Sood

    George Sinclair

    Jimin Choi       

    Euphonium

    Finn Wallace

    Jackson Schaumkel

    Clarinet 3

    Roman Fletcher         

    Trumpet 3

    Dante Ng

    Derek Peng

    Thomas Stewart

    Ryan O’Connell          

    Percussion

    Abheet Dhillon

    Danny Cui

    Jackson Parker

    Leo Cui

    Celina Gao

    Bassoon

    Charlie Williamson

    Hugo Gerbich-Pias     

    Euphonium

    Finn Wallace

    Jackson Schaumkel    

    Tuba

    Luke Shackleton

    Bass

    Hunter Masfen

     

    Rehearsals

    Wednesdays 7.30 in the Memorial Building

     

  • Blues Band

    Adam Wong

    Oliver Hatch

    James Wilson

    Jackson Parker

    Laga Jensen

    Patrick Scott

    Tim Fowlie

    Hunter Masfen

    Elden Sim

    Oscar Zonnefold

    Eddie Scott

    Lachie Palmer

    David Lin

    Breckin Chan

    Cole Barfoot

    Brian Ng

    Wesley Ngo

    James Dawes

    Alex Jagusch

    Andrew Yu

    Ethan Chan

    Will Mandeno

    Harry Parker

    Sam Hawke

    Mac Langrell-Read

    Lars Featherstone

  • Chapel Choir

    Jade

    Bowater

    Logan

    Ding

    Milan

    Gibson

    Harry

    Gordon

    Georgie

    Gore

    Daniel

    Haines

    Henry

    Hayden-Smart

    Christian

    Inglis

    Denis

    Kelleher

    DIllon

    Lane

    Sophia

    Larsen

    Claudia

    Linton

    Anna

    Liu

    Margot

    McKibbin

    Martin

    Moattar

    Taniela

    Ngata

    Ryan

    O'Connell

    Krishna

    Peddinti

    James

    Perillo

    Tommy

    Renshaw

    Luke

    Shackleton

    Daniel

    Shieff

    Oliver

    Vannoort

    Andrew

    Wight