Date Day Time Event
AUGUST
Week 1 (B)
Monday 2 1 8.50am Beginning of Term Service and Assembly (GH) Dress: Winter No. 1s
Tuesday 3 2 7.45am WWG Meeting (Clubhouse Boardroom)
    3.00pm Football: 1st XI v Rutherford College
    4.00pm Board of Governors Meeting (Boardroom) to 7.00pm
Wednesday 4 3    
Thursday 5 4 7.30am All Housemasters' Meeting (Golf Clubhouse)
    9.30am Campus Tour
    2.45pm Assembly
Friday 6 5 8.30am King's Music Tour to contributing Auckland Schools to 3.30pm
    8.30am Y12 PE Assessment - Tough Guy/Girl Run to 3.00pm
    4.30pm Subject Options Evening (GH/LT) to 7.30pm
Saturday 7   8.00am 10AUG Adventure Camp (7 - 27 August)
      Football: 1st XI vs Northcote (time and venue TBC)
    10.30am Netball: KC vs Pakuranga (St John's Court C)
    10.30am KCOCA 60 Year on Reunion and 1st XV game (KC) to 4.00pm
      Jazz Combo perform at Charity Event in the City
      Auckland Jazz Concert
    2.30pm Rugby: 1st XV vs Kelston (Away)
Sunday 8   10.00am Major and Averill Chapel Service
    7.00pm Middlemore and St John's House Chapel Service
      Auckland Jazz Concert
Week 2 (A)
Monday 9 6   International Languages Week (9 - 13 August)
      KBB Bands, (Orchestra on Mon), (PCV on Wed), (LBB on Thurs) to 14 Aug)  Holy Trinity Cathedral
    8.50am Poetry in Action - All Y10 (LT) to 10.34am
      Basketball Boys' Champs playoffs
Tuesday 10 7 1.00pm House Water Polo
    6.00pm  Friends Meeting (King's Prep Rem) to 8pm
Wednesday 11 8 8.30am E-Learning Strategic Planning Day (to 3.30pm)
    8.30am L3 Photography students to King-size Studios (to 3.30pm)
    1.00pm House Water Polo
    5.00pm Netball: KC vs Botany (St John's Court A)
Thursday 12 9 7.30am Boarding Housemasters' Meeting (Golf Clubhouse)
    9.00am Epro 8 Engineering competition heats (Papatoetoe High School) to 1.15pm
    10.30am Y12 YES Markets (AUT Wellesley St, Akld) to 4pm
    1.00pm House Water Polo 
    2.45pm Honours Tie Assembly for Samantha Holdsworth
Friday 13 10 11.00am Advanced class physics trip (Auckland University) to 4.00pm
    1.00pm House Water Polo 
    3.30pm L3 Friday to 5.30pm
    6.00pm  IHC Social to 9pm
Saturday 14   10.30am Netball: KC vs St Kent's (St John's Court C)
    12.00pm Football: 1st Xi vs Macleans (KC)
    2.30pm Rugby: 1st XV v MAGs (Away)
    6.30pm Averill Quiz Night to 10pm (Pavilion)
Sunday 15     Cycling: Finals day
      NZSS Shooting Champs RD3
Week 3 (B)
Monday 16 11   Girls inter-House Hockey
      4 Period Morning of 50 mins
    1.30pm School Cross Country (Period 5 & 6)
Tuesday 17 12 8.00am L3 History of Art students field trip to Te Papa Museum Wellington to 8pm
    8.30am Y12 PED Risk Management trip to Wero White Water Park (to 12midday)
      Road Race Championships
      Girls inter-House Hockey 
    2.45pm Y13 Senior Health Programme to 3.30pm
Wednesday 18 1   Y11 PED Trip (18 - 20 Aug)
    8.30am Y12 PED Risk Management trip to Wero White Water Park (to 12midday)
    1.00pm House Water Polo
    2.45pm Y11 Senior Health Programme to 3.30pm
      Hockey Boys Supercity Final
Thursday 19 2 7.30am All Housemasters' Meeting (Golf Clubhouse)
    9.30am Campus Tour (to 11am)
    12.00pm The Friends Ladies Lunch (Northern Club)
      Hockey Girls Supercity Final
      Badminton Championships
    2.45pm Assembly
    3.30pm L3 Drama Class Production Rehearsal - Love and Information (Pavilion) to 5.30pm
    5.30pm STEAM (Science, Technology, Engineering, Art and Maths) event to 7.30pm GH
Friday 20 3   Football: 1st XI vs Rangitoto (time and venue TBC)
Saturday 21   2.30pm Rugby: 1st XV v Tangaroa (Home)
Sunday 22   10.00am Marsden and Peart House Chapel Service
      NZSS Duathlon Champs
    7.00pm School and Selwyn House Chapel Service
Week 4 (A)
Monday 23 4 9.00am Y11 - 13 visit to Software/Hardware Internet of Things Company (Northcote)
    2.45pm Y12 Breathe Well Be Well session (part of Senior Health Programme)
Tuesday 24 5 12.45pm Staff Photo (front field)
    8.30am Y12 PED Risk Management Day Trip 2 (to 3.30pm)
    2.45pm Y13 Breathe Well Be Well session (part of Senior Health Programme)
    6.00pm Creative Minds Dinner (Q Theatre) to 9.00pm
    6.00pm Media Studies End of Year Screening (Hoyts Sylvia Park)
Wednesday 25 6 12.45pm All Prefects Photo (Chapel)
      Big Sing Nationals - Christchurch (25 - 28 August)
    2.45pm Y11 Breathe Well Be Well session (part of Senior Health Programme)
Thursday 26 7 8.00am House Group Photos (various locations) to 8.45am
    12.45pm Sacristans, Premier Team Photos (Chapel) to 1.15pm
    2.45pm Assembly
    3.30pm L3 Drama Class Production Rehearsal - Love and Information (Pavilion) to 5.30pm
Friday 27 8 3.30pm  L3 Friday to 5.30pm
       
Saturday 28     Rugby: 1st XV  1A Semi Final (venue and time TBC)
      SAT tbc
Sunday 29      
Week 5 (B)
Monday 30     Mid Term Exeat
    8.30am Staff Professional Development Day
      Winter Tournament Week (Netball Akld, Football Boys Chch, Football Girls Akld,
Hockey Boys Nth Harb, Hockey Girls Chch, Hockey U15 Boys Ham, Ruby U15 Boys Hastings)
Tuesday 31 9   Marion Bruce Y12 Leadership Programme (31 August to 3 Sept)
    7.45am WWG Meeting (Clubhouse Boardroom) to 8.45am
    1.00pm    House Basketball
SEPTEMBER
Wednesday 1 10 9.30am Campus Tour
    12.00pm AS Music students attending lectures at School of Music Akld University to 4.00pm
    1.00pm    House Basketball House Basketball
    1.50pm Darren Perreira 'Shape Your Destiny' to 3.30pm (venue TBC)
Thursday 2 11 7.30am All Housemasters' Meeting (Golf Clubhouse)
      Y9 Band/Concert Band to NZ Middle Schools Honours Band Festival (2 - 3 Sept) Akld Town Hall
    1.00pm House Basketball
    2.45pm Assembly
    4.00pm  House Sailing
    3.30pm L3 Drama Class Production Rehearsal - Love and Information (Pavilion) to 5.30pm
Friday 3 12 1.00pm  House Basketball
Saturday 4     10SEP Adventure Camp (4 - 24 September)
      Cycling: Northern Tour in Mt Wellington
      Rugby: 1A Final 
      Rugby: Grade Semi-Finals
Sunday 5   10.00am Taylor and Greenbank Chapel Service
    4.00pm Confirmation Service (Bishop in attendance)
      Cycling: Northern Tour in Mt Wellington
    5.30pm L3 Drama Class Production Rehearsal - Love and Information (Pavilion) to 8.30pm
Week 6 (A)
Monday 6 1   Girls' inter-House Hockey
    4.00pm Senior House Football
    6.30pm L3 Drama Class Production Rehearsal - Love and Information (Pavilion) to 8.00pm
Tuesday 7 2   Girls' inter-House Hockey
    2.45pm House Golf (Wattle Downs) to 7.00pm
    4.00pm Board of Governors Meeting (Clubhouse Boardroom) to 7.00pm
    4.00pm Senior House Football
    6.30pm L3 Drama Class Production Rehearsal - Love and Information (Pavilion) to 8.00pm
Wednesday 8 3 4.00pm Senior House Football
    6.00pm Music Showcase GH to 8.30pm
Thursday 9 4   Girls' inter-House Hockey
    7.30am Boarding Housemasters' Meeting (Abbott Building Mtg Room)
    2.45pm Assembly
    4.00pm Senior House Football
Friday 10 5   Girls' inter-House Hockey
    3.30pm L3 Friday to 5.30pm
    4.00pm Senior House Football
Saturday 11   2.30pm Rugby: Grade Finals
Sunday 12   10.00am NZSS Shooting RD 4
    10.00am Marion Bruce and Parnell Chapel Service
Week 7 (B)
Monday 13 6   Senior Exams (13 - 24 September)
    9.00am Y9 Science Exam to 10.30am
      Junior House Football
Tuesday 14 7 6.00pm Friends Meeting (King's Prep Rem) to 8.00pm
      Junior House Football
Wednesday 15 8   Junior House Football
Thursday 16 9 7.30am All Housemasters' Meeting (Golf Clubhouse)
      Junior House Football
      NO ASSEMBLY
Friday 17 10   NZSS Rugby - Top 4 (Palmerston North)
      Junior House Football
Saturday 18   6.30pm 30 Year on Reunion (Chapel and DH) to 9pm
      House Hockey
      House Football Finals
Sunday 19     NISS Skiing Comp
Week 8 (A)
Monday 20 11   NISS Skiing Comp
Tuesday 21 12   NISS Skiing Comp
Wednesday 22 1   NISS Skiing Comp
Thursday 23 2   NO ASSEMBLY
Friday 24 3    
Saturday 25   7.00pm Senior Ball (Venue TBC)
Sunday 26     L3 Geography Field Trip to Rotorua (26 - 28 Sept)
Week 9 (B)
Monday 27 4 9.45am Y10 - 13 Music students workshop with Jade String Quartet to 12.55pm
Tuesday 28 5 7.45am WWG Meeting (Clubhouse Boardroom) to 8.45am
    6.30pm AS Music students attending APO Unwrap Lecture (Akld Town Hall)
    7.00pm Junior Production  (GH)
    6.00pm Prefects Dinner with SLT in Staff Dining Hall (to 8.30pm)
Wednesday 29 6 10.30am Floreat Semper Fellowship Spring Luncheon (Clubhouse) to 2.30pm combined with 70 Yr on Reunion
    7.00pm Junior Production (GH) to 9pm
Thursday 30 7   All Winter Sports, Cultural and Music Photos
    7.30am All Housemasters' Meeting (Golf Clubhouse)
    2.45pm Assembly
      Cycling: National Champs (Timaru)  30 Sept - 3 Oct
OCTOBER
Friday 1 8   IGCSE, AS and A2 classes end
    11.45am End of Term Assembly and Service (to 12.30pm)
      NZSS Cycling Road Champs (Timaru) 2 - 4 Oct
      TERM ENDS
       
Saturday 2   9.00am SAT (CC) to 1pm
      NZSS Clay Target Shooting (Hamilton)