Date Day Time Event
JULY
Week 1
Monday 27 8   10MAYA Adventure Challenge (to 11 August) 
    9.00am Beginning of Term Service and Assembly (GH) Dress: Winter No. 1s
      Small House Winners in Recording Studio (27 - 29 July) one band per day
Tuesday 28 9 7.00pm Marsden Musicale (LT) to 8.30pm
Wednesday 29 10 1.00pm Classics House Quiz (LT) to 1.40pm
    2.15pm Classics Forum (LT) to 3.10pm
    4.00pm EPro8 Engineering Challenge (Seniors) Papatoetoe High School to 8.30pm
Thursday 30 1 4.00pm EPro8 Engineering Challenge (Juniors) Papatoetoe High School to 8.30pm
Friday 31 2 4.30pm Subject Options Evening (LT)
    7.00pm Rowing Awards Cocktail Evening (DH) to 9.00pm
    7.30pm Football: 1st XI v Western Springs College (Seddon Field)
AUGUST
Saturday 1   9.00am University of Auckland Engineering Science Competition (KC) to 6.00pm
    2.30pm Rugby: 1st XV v Tangaroa College (A)
    6.30pm Averill House Parents Quiz Evening (PAV)
Sunday 2   8.00am Cycling: Team TT 4
    11.00am Little Big Band Workshop (Music Department) to 3.00pm
    2.00pm Memorial Service for Helen Saunders (Chapel) to 4.00pm
Week 2
Monday 3 3   International Languages Week
    9.00am International Panel Presentation (LT) to 11.30am
      Michael Tuffery - Artist in Residence (to 7 August)
      Voyager Programme begins (to 3 September)
    1.30pm House Cross-Country (to 3.30pm)
Tuesday 4 4 7.45am WWG Meeting (Boardroom)
    8.50am Y10 Art Workshop with Michael Tuffery (Art Dept) to 11.50am
    2.45pm Y9 Travellers Survey (LT) to 3.15pm
    4.30pm Y12 Parent/Teacher Meeting (GH) to 7.30pm
Wednesday 5 5 9.00am Y10 - Y13 Spanish Exchange with Baradene College (GH) to 11.00am
    9.50am Y11 Workcut Workshop with Michael Tuffery (Art Dept) to 3.00pm
    12.40pm House Photos (Field or GH) to 1.30pm
    3.30pm Winter Sports Team Photos (GH)
    6.00pm KCOCA AGM (Clubhouse) to 9.00pm
Thursday 6 6 7.30am Housemasters Meeting (Boardroom)
    9.30am Campus Tour
    12.45pm House Photos (Field or GH) to 1.30pm
    3.30pm Winter Sports Team Photos (GH)
Friday 7 7   Music Groups to King's School and Remuera Intermediate (all day)
    8.30am Chess: South ASS Regional Qualifier (Papatoetoe HS) to 2.30pm
    8.50am Y10 Art Workshop with Michael Tuffery (Art Dept) to 11.50am
    3.30pm L3 Friday
    5.30pm Football: 1st XI v Macleans College (A)
Saturday 8   2.45pm Rugby: 1st XV v Auckland Grammar (H)
    4.00pm Rugby Aftermatch Function (GH) to 5.30pm
Sunday 9      
Week 3
Monday 10 8    
Tuesday 11 9 4.00pm Board of Governors Meeting (Boardroom)
    4.30pm Y10 Parent/Teacher Meeting (GH) to 7.30pm
      13OED Camp (Central North Island) to 14 August
Wednesday 12 10 12.35pm Senior House Debating (LT)
    3.30pm Cultural Group Photos (GH)
    6.00pm Soloist Competition (LT)
Thursday 13 1 2.50pm Honours Tie Assembly (GH)
    3.30pm Cultural Group Photos (GH)
    7.00pm Induction Service for Reverend Gareth Walters (Chapel)
Friday 14 2   Mufti Day and Fundraiser for Y13 Leavers Gift
    12.35pm Senior House Debating (LT)
Saturday 15   12.00pm Football: 1st XI v Waitakere College (H)
    2.30pm Rugby: 1st XV v Liston College (H)
Sunday 16   8.00am Cycling: Team TT 5
    10.00am Marsden and Peart House Chapel
    4.00pm Middlemore House Cultural Afternoon (PAV) to 7.00pm
    7.00pm Middlemore, Parnell and St John's House Chapel
Week 4
Monday 17 3   Environmentalism Week
      10JUN Adventure Challenge (to 1 September)
      Housemasters Catch-up Cross-Country Run
    1.30pm Sibson Latin Reading Cup (LT) to 3.15pm
Tuesday 18 4 7.00am Middlemore Pink Ribbon Breakfast (PAV)
      E-learning Strategic Planning Day (offsite)
Wednesday 19 5 10.30am Y11 Classics Field Trip (Auckland Museum) to 2.30pm
    12.35pm Senior House Debating (LT)
    7.00pm Music Showcase (GH)
Thursday 20 6 7.30am Housemasters Meeting (Boardroom)
    9.30am Campus Tour
    12.00pm The Friends Ladies Luncheon (The Northern Club) to 3.00pm
Friday 21 7 12.35pm Senior House Debating (LT)
    6.45pm Greenbank House Cultural Evening (SDH and LT) to 9.00pm
Saturday 22   12.00pm Football: 1st XI v Northcote College (A)
    2.30pm Rugby: 1st XV v St Kentigern College (A)
    4.30pm 20 Year On Reunion (Chapel and DH)
Sunday 23      
Week 5
Monday 24     Mid-Term Exeat for Students and Staff Professional Development Day
Tuesday 25 8 1.00pm Combined Staff Photo (Golf Club)
    6.00pm End of Year Media Screening (Hoyts, Sylvia Park) to 8.00pm
Wednesday 26 9   L2 OED Alpine Camp (Central Plateau) to 28 August
    12.45pm Senior, School and House Prefect Photos (Chapel)
Thursday 27 10 12.45pm Sacristans Photo (Chapel)
      L2 PED Risk Management Camp (Ohakune) to 28 August
Friday 28 1 10.30am AS/A Level (Advanced Class) Physics Field Trip (Photon Factory and
      Auckland University)
    11.00am King's School Kapahaka Exchange (to 1.00pm) GH/SDH
    3.00pm School House Full Boarding Weekend and One Tree Hill Run (to 30 August)
    3.30pm L3 Friday
Saturday 29   8.00am SAT Exam (GH)
    12.00pm Football: 1st XI v Avondale College (H)
    7.00pm Music, Dinner and Dance Function (The Northern Club)
Sunday 30   10.00am Taylor, Marion Bruce and Greenbank House Chapel
    7.00pm School and Selwyn House Chapel
Week 6
Monday 31 2   Winter Tournament Week
SEPTEMBER
Tuesday 1 3 7.45am WWG Meeting (Boardroom)
Wednesday 2 4 12.45pm House Rowing
Thursday 3 5 7.30am  Housemasters Meeting (Boardroom)
    9.30am Campus Tour
Friday 4 6   Cycling: North Island Championships (Cambridge) to 6 September
    6.30pm Football: 1st XI v Rutherford College (McLeod Park)
Saturday 5   2.30pm Rugby: 1st XV v Sacred Heart College (A)
    4.30pm 30 Year on Reunion (Chapel and DH)
Sunday 6     Father's Day
    10.00am Averill and Major House Chapel
Week 7
Monday 7 7   10AUG Adventure Challenge (to 22 September)
      Senior Exams (to 18 September)
    8.50am Y9 Science Exam (GH) tbc
Tuesday 8 8 4.00pm Board of Governors Meeting (Boardroom)
       
Wednesday 9 9    
Thursday 10 10    
Friday 11 1 3.30pm L3 Friday
    6.30pm Football: 1st XI v Rangitoto College (AUT Millennium)
Saturday 12   2.30pm Rugby: 1st XV v Aorere College (H)
Sunday 13      
Week 8
Monday 14 2   Y9 Band to King's School for Workshops (tbc)
Tuesday 15 3   Y9 Band to King's School for Workshops (tbc)
Wednesday 16 4 3.30pm Confirmation Rehearsal (Chapel) to 4.15pm
Thursday 17 5 7.30am Housemasters Meeting (Boardroom)
Friday 18 6    
Saturday 19     NZ Cross-Country Champs (Hawera) to 20 September
    10.00am 60 Year on Reunion (Chapel and DH) to 2.00pm
    12.00pm Football: 1st XI v Western Springs College (H)
    2.30pm Rugby: 1st XV v Kelston BHS (H)
    7.00pm International Maths Olympiad (AR17) to 11.30pm
    7.00pm Senior Ball (Cancelled)
Sunday 20   4.00pm Confirmation Service (Chapel) to 5.00pm
Week 9
Monday 21 7 9.30am Campus Tour
    9.40am Jade String Quartet follow-up visit for Y10-Y13 selected Music students (LT) to 3.00pm
    7.00pm International Maths Olympiad (AR17) to 11.30pm
    7.00pm Junior Production (GH)
Tuesday 22 8   CIE Exams begin
    7.45am WWG Meeting (Boardroom)
    7.00pm International Maths Olympiad (AR17) to 11.30pm
    7.00pm Junior Production (GH)
Wednesday 23 9 10.30am Floreat Semper Honours Tie Assembly and Luncheon (Cancelled)
Thursday 24 10 7.45am Premier Teams and catch-up photos and other photos
    12.30pm Cycling Team departs - National Road Championships (Palmerston North)
      to 28 September
    12.50pm Premier Teams and catch-up photos and other photos
Friday 25 1   Last day for AS/A2 students
    12.00pm Assembly and End of Term Service (GH)
    1.00pm Term ends
Saturday 26   8.00am SAT Exam (GH)
    12.00pm Football: 1st XI v Macleans College (H)
    2.30pm Rugby: 1st XV v MAGS (H)
Sunday 27