Monday 143 No Beginning of Term Service due to examinations. Dress: Summer No. 1s

Date Day Time Event
OCTOBER
Week 1
    1.00pm Combined Staff Photo (Golf Club)
Tuesday 15 4   10OCT Adventure Challenge (to 8 November)
    4.00pm Board of Governors Meeting (RR)
Wednesday 16 5 7.00pm Prefects Dinner (SDH)
Thursday 17 6 3.40pm Junior House Cricket: Elimination game
Friday 18 7 12.00pm Volunteers Lunch (PAV) to 2.00pm
    3.15pm IGCSE classes finish
      Water polo: Junior season begins
Saturday 19     Cricket: Season begins
      Tennis: Junior Season begins
Sunday 20      
Week 2
Monday 21 8 3.40pm Junior House Tennis
Tuesday 22 9 4.00pm Touch: Junior season begins
Wednesday 23 10 3.40pm Junior House Tennis
Thursday 24 1 7.30am Housemasters Meeting (RR)
    3.40pm Junior House Cricket: Quarter-Finals x 4
Friday 25 2    
Saturday 26     Rowing: Waitemata/TGS Regatta (Lake Pupuke)
Sunday 27      
Week 3
Monday 28     Labour Day Exeat
Tuesday 29 3    
Wednesday 30 4 3.40pm Junior House Tennis
Thursday 31 5 7.45am Wellbeing Working Group Meeting (RR)
    9.30am Campus Tour
    3.40pm Junior House Cricket Semi-Finals x 2
    6.30pm Greenbank House Supper (DH)
NOVEMBER
Friday 1 6 3.15pm NCEA classes finish
    6.30pm Averill House Supper (DH)
Saturday 2   8.00am SAT Tests (GH)
      Rowing: Waikato 100 or Te Awamutu Regatta (Lake Karapiro)
Sunday 3   9.30am School Sunday Fatigues
    10.30am KCOCA 65 Year On Reunion Chapel Service and Luncheon 
Week 4
Monday 4 7 3.40pm Junior House Tennis
Tuesday 5 8   E-learning Strategic Planning Day
    1.00pm Junior House Cycling (Greenbank covered court) to 1.30pm
Wednesday 6 9 8.00am Year 9 2020 Placement Tests (GH) to 12.00pm
    3.40pm Junior House Tennis
    4.00pm King's Invitational Athletics Meet (tbc)
    6.30pm Peart House Supper (DH)
Thursday 7 10 7.30am Housemasters Meeting (RR)
      Junior House Cricket (Final)
Friday 8 1   NCEA Exams begin
    6.30pm Art Sale Cocktail Party (GG) to 9.30am
Saturday 9     Art Sale (GG)
Sunday 10     Art Sale (GG)
    9.00am New Student Morning  for New Boarding Boys and all New Girls (to 12.00pm)
    2.30pm Selwyn Annual Triathlon and BBQ (Track/Selwyn House) to 4.00pm
Week 5
Monday 11 2 12.40pm HSW Committee Meeting (RR)
    3.40pm Junior House Tennis
Tuesday 12 3 9.30am St Joseph's Adventure and Technology Day (to 2.00pm)
    1.00pm Junior House Cycling (Greenbank covered court) to 1.30pm
    4.00pm Board of Governors Meeting (RR)
Wednesday 13 4 3.40pm Junior House Tennis
    4.00pm King's Invitational Athletics Meet (tbc)
Thursday 14 5 7.45am Wellbeing Working Group Meeting (RR)
    9.30am Campus Tour
    6.00pm Young Sportsperson of the Year Awards (Eden Park)
    6.30pm Marsden House Supper (DH)
Friday 15 6 8.00am King's Prep Athletics Day (Track)
      CIE Exams end
    6.30pm Major House Supper (DH)
Saturday 16     Rowing: Memorial Regatta (Lake Karapiro) to 17 November
    9.00am Glee Auditions (to 12.30pm)
    11.00am Choir Auditions (to 12.30pm)
    6.30pm Selwyn House Supper (DH)
Sunday 17   9.30am School Sunday Fatigues
Week 6
Monday 18 7   Leadership Selection Course 1 (to 22 November)
    3.40pm Junior House Tennis
Tuesday 19 8 9.00am Parent Day at the College (to 3.00pm) times tbc
Wednesday 20 9   Y9/Y10 Junior Exams (to 22 November)
    4.00pm King's Invitational Athletics Meet (tbc)
Thursday 21 10 7.30am Housemasters Meeting (RR)
    6.30pm New Parent Cocktail Evening (Chapel Close) to 8.30pm
Friday 22 1   Cambridge Music Teachers PD (KC)
    6.30pm Middlemore House Supper (DH)
Saturday 23   9.00am Glee Callbacks (to 12.30pm)
    6.30pm Te Putake Lodge End of Year Dinner (PAV)
    6.30pm Taylor House Supper (DH)
Sunday 24   5.00pm Carol Service (Day Students and Parents)
    7.00pm Carol Service (Boarders and Parents)
Week 7
Monday 25 2   Leadership Selection Course 2 (to 29 November)
      Y11 Programme (to 27 November)
    6.30pm Parnell House Supper (DH)
Tuesday 26 3   Touch: Junior Championships (venue tbc)
    6.30pm School House Supper (DH)
Wednesday 27 4   4 period morning
    9.00am Y13 Leavers Service and End of Year Assembly (GH) to 12.00pm
    12.30pm Day ends for Y9/Y10 students
    7.00pm Senior/Junior Prizegiving (Holy Trinity Cathedral) to 9.00pm
Thursday 28 5 7.45am Wellbeing Working Group Meeting (RR)
      Rugby 7s Condor Nationals (to 1 December) KC Fields and Pavilion
      NISS Water polo Junior Championships (Auckland) to 1 December
    6.30pm St John's House Supper (DH)
Friday 29 6 9.00am Te Reo Maori Zoo Trip (Auckland Zoo) to 3.20pm
    6.30pm Y13 Graduation Dinner (Eden Park) to 11.00pm
Saturday 30     Rowing: Karapiro Club Regatta (Lake Karapiro) to 1 December
DECEMBER
Sunday 1   9.30am School Sunday Fatigues
Week 8
Monday 2 7   Period 1 and Period 2 - Normal classes
      Period 3 and Period 4 - Swimming Relay
    1.30pm Graham Bruce Relays (Track)
Tuesday 3 8   3 period morning
      NCEA Exams end
    12.00pm Final Assembly (GH)
    12.30pm Term ends
    12.30pm Staff and Board Luncheon (DH)
Wednesday 4      
Thursday 5      
Friday 6     NZSS Athletics (Wellington) to 8 December
Saturday 7   8.00am SAT Tests (GH)