Date Day Time Event
Week 1
Monday 29     Staff Professional Development Day
Tuesday 30 2 8.50am Beginning of Term Service and Assembly (GH) Dress: Winter No. 1s
      10MAY Adventure Challenge (to 24 May)
MAY
Wednesday 1 3   Y13 History Trip to Waitangi (to 2 May)
    10.00am Y10 - Y13 Music students to APOPS Concert (Town Hall) to 2.00pm
    2.00pm Sports Exchange with King's School
      Senior A1 Girls Football begins
      Hockey: Boys A and B grades begin
Thursday 2 4 1.30pm Visit from Electoral Commission (all Y13 students) LT
      Hockey: Girls A and B grades begin
Friday 3 5   13OED Site Visit (Auckland)
      Basketball: Senior and Premier season begins
      Football: Boys Premier grade begins
      Friends Golf Day (Wainui)
Saturday 4   8.00am SAT Tests (GH) to 2.00pm
      Olympian Selection Day (LT)
      Football: U14A begins
      Netball: Season begins
    2.30pm Rugby: 1st XV v Liston College or Macleans College (A)
Sunday 5     Cycling: Points Race
Week 2
Monday 6 6 8.50am Red Leap Theatre Workshop for Y11 Drama students (S14) all day
      Music Scholarship Auditions for 2020 King's School students (King's School)
    1.00pm Prefects Meeting (LT)
    1.00pm Taylor v Middlemore Touch
    1.30pm All girls to LT for talk with Gavin Clearkin
    4.30pm Y12 Parent/Teacher Meeting (GH)
      Hockey: U15 Boys season begins
      Badminton: Season begins
Tuesday 7 7   Music Scholarship Auditions for 2020 (not King's School) students (KC)
      Basketball: Zone season begins
    7.00pm Parent Evening 'Understanding your Teen' (LT)
Wednesday 8 8   E-learning Strategic Planning (all day)
      13OED Outdoor Activities with International Students (Auckland)
      Hockey: Boys C grade begins
Thursday 9 9 7.30am Housemasters Meeting (RR)
    9.00am Clay Target: Taupo College/Murray Luke Memorial Shoot (Taupo Gun Club)
    9.30am Campus Tour
      IGCSE/AS/A2 PE Sports Sciences Lab (Waikato)
    1.30pm All girls to GH for talk with Gavin Clearkin
Friday 10 10   Four period morning 1, 2, 3, 4
    1.30pm Small House Music (GH)
    7.00pm Rowing Awards Dinner (DH)
Saturday 11     Rugby: Grade season begins
      Football: All grades begin
    2.30pm Rugby: 1st XV v One Tree Hill College/Tangaroa College (H)
      Swimming: NISS Championships (Palmerston North)
    5.00pm 60 Year On Reunion (Chapel and DH)
Sunday 12     Mothers Day
Week 3
Monday 13 1   Michael Tuffery Artist-in-Residence (13 - 17 May)
    2.00pm IGCSE Latin Exam (7 students) to 3.30pm
      Squash: Girls season begins
      Golf: Team Championships
Tuesday 14 2   10MAYA Adventure Challenge (to 7 June)
      Y11 NCEA Art Workshop (all day)
      Y9 Social Studies Field Trip - half of year group (Rangiriri)
Wednesday 15 3   Y10 Art Workshops with Michael Tuffery. (Class 1 Pds 1-3. Class 2 pds 4-6)
      Y9 Social Studies Field Trip - half of year group (Rangiriri)
      Y11 Business Studies trip to McDonalds, Greenlane and Newmarket
      Football: Girls season begins
      Squash: Boys season begins
Thursday 16 4 7.45am Wellbeing Working Group Meeting (RR)
    8.30am Writing Club Trip (Auckland Writers Festival) to 3.20pm
      Y10 Art Workshop with Michael Tuffery. (Class 3 pds 1-3)
      Cross-Country: Central Eastern Zones (Lloyd Elsmore)
Friday 17 5 10.55am Y9 Science Exam (periods 3 & 4)  GH
    9.00am Auckland Regional Manu Korero Speech Competition (date tbc)
Saturday 18   2.30pm Rugby: 1st XV v Auckland Grammar (A)
Sunday 19     Cycling: Team Trial 1
    9.30am School Sunday Fatigues
    10.00am Morning Service (Taylor and Averill and Parents)
Week 4
Monday 20 6 8.45am King's School Kapahaka Exchange (King's School) to 12.30pm
    12.40pm HSW Committee Meeting (RR)
    1.00pm Prefects Meeting (LT)
    2.00pm IGCSE Latin Exam (7 students) to 3.30pm
Tuesday 21 7   L3 NCEA Human Evolution field trip (Auckland Zoo)
    9.00am South Auckland Chess Qualifier (Papatoetoe HS) to 2.30pm
Wednesday 22 8   L2 Business Studies Trip to Krispy Kreme, Manukau (morning only)
    12.45pm Major House Photo
    1.00pm Marsden House Photo
    1.15pm Averill House Photo
    3.30pm Te Putake Lodge House Photo
Thursday 23 9 7.30am Housemasters Meeting (RR)
      Auckland Cross-Country Championships (St Kentigern College)
    9.30am Toolbox Parenting Course (RR)
    12.00pm AP Latin Exam (3 students to 3.00pm)
    12.45pm Selwyn House Photo
    1.00pm St John's House Photo
    1.15pm Parnell House Photo
    4.30pm Y10 Parent/Teacher Meeting (GH)
Friday 24 10   Four period morning 3, 4, 5, 6
    1.30pm House Music Rehearsals in Houses
Saturday 25   2.30pm Rugby: 1st XV v St Kentigern College (H)
Sunday 26   10.00am Morning Service (Peart and Major and Parents)
Week 5
Monday 27 1 1.00pm Taylor v Middlemore Hockey
    6.00pm Tertiary Options Evening (various venues)
Tuesday 28 2   Four period morning 3, 4, 5, 6
    1.30pm House Music Rehearsals 
    7.30pm Big House Music (Spark Arena)
Wednesday 29 3 12.45pm Greenbank House Photo
    1.00pm Peart House Photo
    1.15pm Taylor House Photo
    3.30pm Rowing, Athletics and Swimming Photos (GH)
Thursday 30 4 7.45am Wellbeing Working Group Meeting (RR)
      12OED Indoor Rock Climbing  (half day)
    9.30am Toolbox Parenting Course (RR)
    12.45pm Middlemore House Photo 
    1.00pm School House Photo
Friday 31 5 8.50am Y13 Accounting students (A2 & L3) to PWC (periods 1 - 4)
    10.00am Snow Sports: Team Trials (Snow Planet)
    4.00pm Chapel Choir and All the Kings Men to Choir Camp (to 2 June)
JUNE
Saturday 1   8.00am SAT Tests (GH) to 2.00pm
      No Football games
Sunday 2     NZSS Multisport Championships (Lake Tikitapu)
Week 6
Monday 3     Exeat for Queen's Birthday
Tuesday 4 6   10JUN Adventure Challenge (to 28 June)
Wednesday 5 7 8.50am Y13 BNY Jo Martin (LT) periods 1 & 2
    10.55am Y12 BNY Jo Martin (LT) periods 3 & 4
    2.00pm Y11 BNY Jo Martin (LT) periods 5 & 6
    7.00pm Soloist Competition (LT)
Thursday 6 8 7.30am Housemasters Meeting (RR)
      12OED Indoor Rock Climbing  (half day)
    9.00am Clay Target: Matamata College Shoot (Matamata CTC)
    9.30am Toolbox Parenting Course (RR)
    9.30am Campus Tour
      Chamber Music Competition (Auckland Regionals) to 8 June
    6.00pm Friends AGM (SCR)
Friday 7 9 9.00am Y12 Otahuhu Exchange (to 12.30pm)
Saturday 8   2.30pm Rugby: 1st XV v Mt Albert Grammar (A)
      NZSS Shooting Championship (Tripleshoot 1)
Sunday 9     Cycling: Team Time Trial 2
    9.30am School Sunday Fatigues
    7.00pm Evening Service (School and Selwyn and Parents)
Week 7
Monday 10 10   13OED Leadership Camp (to 13 June)
      Big Sing Regionals (Auckland Town Hall) to 13 June
Tuesday 11 1   YES Communications Workshop (EY, Britomart) morning only
Wednesday 12 2   Hockey: Boys Supercity Competition begins
Thursday 13 3   Snow Sports: Auckland Ski and Snowboard Championships (Snow Planet)
    9.30am Toolbox Parenting Course (RR)
      Hockey: Girls Supercity Competition begins
    6.00pm Foundation AGM (SCR)
Friday 14 4   Mufti Day
Saturday 15     NZSS Cross-Country Championship (Timaru)
    2.30pm Rugby: 1st XV v De La Salle College (H)
    7.00pm KC Senior Ball (Sky City Auckland Convention Centre)
Sunday 16   7.00pm Evening Service (Middlemore, St John's, Parnell and Parents)
Week 8
Monday 17 5 1.00pm Prefects Meeting (LT)
Tuesday 18 6   Periods 2 - 4 APOPS Music Workshops (LT) for Y10 - Y13 Music students
      Squash: Team Championships
      Duathlon: Team Championships (Pukekohe Park Raceway)
Wednesday 19 7   11OED Risk Management in the Outdoors (Rotorua) to 21 June)
    5.00pm IGCSE Music Group visit APO (Town Hall)
Thursday 20 8 7.30am Housemasters Meeting (RR)
    8.50am Y12 Accounting students (AS & L2) to PWC (periods 1 - 4)
      Year 9 Exams (to 21 June)
    9.30am Toolbox Parenting Course (RR)
    6.00pm Theatre Club visit (Q Theatre) to 10.00pm
Friday 21 9   National Spanish Debating Competition (selected Y12 and Y13
      students) at Northcote College (all day)
    5.00pm KCOCA AGM and Annual Dinner (Northern Club)
Saturday 22   2.30pm Rugby: 1st XV v Sacred Heart College (H)
Sunday 23     Cycling: Team Time Trial 3
    6.00am School House One Tree Hill Run
    7.00pm Confirmation Service with Bishop Ross (Chapel)
Week 9
Monday 24 10   IGCSE/AS/A2 Music Students Songwriting (selected students) Auckland Uni
    1.00pm Taylor v Middlemore Netball
Tuesday 25 1 7.30pm Senior Production (GH)
Wednesday 26 2 10.55am Y9 Attitude Presentation (LT)
    11.45am Y10 Attitude Presentation (LT)
    12.50pm Y10 English Classes to 'War Horse' (The Civic)
    7.30pm Senior Production (GH)
Thursday 27 3 7.45am Wellbeing Working Group Meeting (RR)
    9.30am Toolbox Parenting Course (RR)
    9.30am Campus Tour
      A2 Biology to Massey University (all day)
      12PED Mud Run (Auckland)
      Gym Sports Championships (Pulman Park)
    7.30pm Senior Production (GH)
Friday 28 4    
Saturday 29   2.30pm Rugby: 1st XV v St Peter's College (H)
    5.00pm 50 Year On Reunion (Chapel and DH)
Sunday 30     Cycling: Team Time Trial 4
      L3 Geography Trip to Rotorua (to 2 July)
    9.30am School Sunday Fatigues
    10.00am Morning Service (Marsden and Greenbank and Parents)
    11.00am Little Big Band Workshop (GH) to 5.00pm
    1.00pm Y11 Drama students to 'War Horse' (The Civic)
Week 10
JULY
Monday 1 5 1.00pm Prefects Meeting (LT)
Tuesday 2 6   Band and Orchestra Workshop Day (periods 1 - 4) GH
Wednesday 3 7    
Thursday 4 8 7.30am Housemasters Meeting (RR)
      Clay Target: Hamilton BHS Shoot (Waikato CTC)
Friday 5 9 9.00am Clay Target: South Island SS Championships (Canterbury CTC)
    12.00pm Assembly and End of Term Service (GH)
    1.00pm Term ends
Saturday 6     Cycling: NISS Road Championships (Cambridge)
      Football: Premier Boys Only
Sunday 7     Shooting: NZSS Championship 2 (Tripleshoot)