Date Day Time Event
JANUARY
Monday 21     Rowing: Epworth Training Camp (19 -24 January)
Tuesday 22     Staff Professional Development Day
    4.00pm Housemasters Meeting (RR)
Wednesday 23     Staff Professional Development Day
Thursday 24     Orientation Day
Friday 25     Induction Day
    10.00am Whole School ID Photos (GH)
    11.00am Itinerant Music Teachers Meeting (Music Room)
      Rowing: Cambridge Town Cup and NI Club Champs (to 28 January)
Saturday 26      
Sunday 27      
Week 1
Monday 28     Auckland Anniversary Day
    8.30pm Boarders return
Tuesday 29 1 8.45am Assembly and Beginning of Term Service. Dress: Summer No. 1s
      10FEB Adventure Challenge (to 22 February)
Wednesday 30 2 7.30am Instrumental Ensemble Auditions (MS01)
    7.45am Prefects Meeting (LT)
    12.45pm Instrumental Ensemble Auditions (MS01)
    4.00pm KC Golf Strokeplay Championship
Thursday 31 3 7.30am Instrumental Ensemble Auditions (MS01)
    12.45pm Instrumental Ensemble Auditions (MS01)
    3.30pm Choir Auditions (MS01)
FEBRUARY
Friday 1 4 7.30am Instrumental Ensemble Auditions (MS01)
    12.45am Instrumental Ensemble Auditions (MS01)
    3.30pm Glee Club Rehearsal (GH) to 6.00pm
      Water Polo: Senior Qualifying Tournament (to 10 February)
Saturday 2     Full Boarding Weekend
      Cricket: Premiers begin
Sunday 3   10.00am Glee Club Rehearsal (GH) to 4.00pm
    7.00pm Presentation of Sacristans (all Boarders attend)
Week 2
Monday 4 5 7.30am Instrumental Ensemble Auditions (MS01)
    12.45am Instrumental Ensemble Auditions (MS01)
    3.30pm Rock Band Auditions (Tech Block)
    3.30pm Glee Club Rehearsal (GH) to 6.00pm
Tuesday 5 6   L2 and L3 Painting Trip (West Coast)
    7.30am Instrumental Ensemble Auditions (MS01)
    12.45pm Instrumental Ensemble Auditions (MS01)
    1.30pm Waitangi Day Observance Service with Bishop Ross (GH)
    3.30pm Rock Band Auditions (Tech Block)
Wednesday 6     Waitangi Day (no classes)
Thursday 7 7 7.30am Housemasters Meeting (RR)
      L3 and AS Photo Trip (Kingsize Studios)
    1.30pm Y13 Introduction to Careers (LT)
    3.30pm Rock Band Auditions (Tech Block)
Friday 8 8 1.30pm Swimming: Junior (Y9/10) Preliminary House Heats
    3.30pm Swimming: Intermediate Preliminary House Heats
    3.30pm Glee Club Rehearsal (GH) to 6.00pm
    6.30pm Rolf Porter Cocktail Function (venue tbc)
Saturday 9     Cricket: Colts teams begin
    9.00am Taylor New Girls bonding day (KC) to 2.00pm
Sunday 10   10.00am Glee Club Rehearsal (GH) to 4.00pm
    3.30pm Peart Y9 and Y13 Parents BBQ
Week 3
Monday 11 9 2.30pm Swimming: Girls, Intermediate and Senior Boys Preliminary House 
      Heats
    2.40pm All Y11 - 13 to pool area after period 5
    3.30pm Glee Club Rehearsal (GH) to 6.00pm
      Touch: Girls season begins
      13OED Pool Dive
Tuesday 12 10 3.30pm Swimming: Early finals
      13OED Pool Dive
Wednesday 13 1 7.45am Prefects Meeting (LT)
    7.45am Y13 Taylor Career Management Seminar (LT)
      E-Learning Strategic Planning Day
    12.45pm House Touch
      Cricket: Girls season begins
      Touch: Season begins (tbc)
    4.00pm Archery: Ranking round
      Tennis: Premier grade begins
      13OED Pool Dive
Thursday 14 2 9.30am Campus Tour
      House Touch
      13OED Pool Dive
    6.00pm Y9 Latin evening (LT)
Friday 15 3 2.00pm House Swimming Sports Finals
      Water Polo: Senior season begins
    4.30pm Glee Club Rehearsal (GH) to 8.00pm
Saturday 16     Rowing: Head of Harbour Regatta (Lake Pupuke)
      Cricket: Senior/Junior season begins
      Tennis: Senior A2/A3 begins
Sunday 17   10.00am Morning Service (Marsden, Taylor and Parents)
    10.00am Parents Rowing Regatta (ARC) to 2.00pm
    11.00am Glee Club Rehearsal (GH) to 5.00pm
Week 4
Monday 18 4   13OED Risk Management Camp (Ahuroa) to 19 February
      Golf: Premier Team Round-Robin begins
    12.45pm House Touch (to 22 February)
      Orienteering: Southern Zone series begins
    3.30pm Glee Club Rehearsal (GH) to 6.00pm
Tuesday 19 5    'Business is Awesome' Workshop (Waipuna Conference Centre) 
      L1 Painting Trip (Auckland War Memorial Museum)
Wednesday 20 6 7.45am Y13 Middlemore Career Management Seminar (LT)
    4.00pm Archery: League begins
    6.30pm Headmaster's Garden Party (Chapel Close)
Thursday 21 7 7.30am Housemasters Meeting (RR)
    9.30am Campus Tour
      13PED Risk Management Camp (Ahuroa) to 22 February
    12.50pm Phillips Society
Friday 22 8 12.35pm YES Fundraising (Chapel Close)
    3.30pm Glee Club Rehearsal (GH) to 6.00pm
Saturday 23   12.35pm Otahuhu Fun Day
      Water Polo: ODT (Junior) 1
      Rowing: Mercury Junior Regatta (to 24 February)
      Tennis: Senior B and Junior grades begin
Sunday 24   10.00am Glee Club Rehearsal (GH) to 4.00pm
    7.00pm Evening Service (Selwyn, Middlemore and Parents)
Week 5
Monday 25 9 8.00am Senior Girls 3000m Championship and Teams Final
    12.45pm House Touch
    3.30pm Glee Club Rehearsal (GH) to 6.00pm
Tuesday 26     House Athletic Prelims (all day)
      Aquathon Champs (St Kentigern College)
Wednesday 27 10 7.45am Prefects Meeting (LT)
    7.45am Y13 St John's and Selwyn Career Management Seminar (LT)
    8.00am Junior Boys 3000m Championship and Teams Final
    10.55am (P3) Y11 Attitude Presentation (LT)
    11.45am (P4) Y12 Attitude Presentation (LT)
Thursday 28 1 8.00am Intermediate Boys 3000m Championship and Teams Final
      Y9 'Study Skills for Success' (LT) periods 1 & 2
    9.30am Toolbox Parenting Course (RR)
      Y11 'Study Skills for Success' (LT) periods 5 & 6
    4.00pm CIE Music Lecture (Auckland University)
      Swimming: Central Eastern Zones
MARCH
Friday 1 2   4 period morning (periods 1 - 4)
    2.00pm House Athletic Finals (Track)
Saturday 2      
Sunday 3   10.00am Morning Service (Peart, Major and Parents)
    11.00am Glee Club Rehearsal (GH) to 5.00pm
    7.00pm Evening Service (School, St John's, Parnell and Parents)
Week 6
Monday 4 3   L3 Geography Field Trip (Muriwai)
    12.50pm Phillips Society
      Yachting: ASS Fleet Racing Regatta (Wakatere Boating Club) 
      to 5 March
    1.00pm Taylor vs Middlemore Volleyball
    3.30pm Glee Club Rehearsal (GH) to 6.00pm
Tuesday 5 4   10MAR Adventure Challenge (to 29 March)
      Central Zone Athletics Meeting (KC Track) all day
Wednesday 6 5 7.45am Y13 Parnell and Averill Career Management Seminar (LT)
      Senior Art to Waiheke Sculpture Trail
    9.15am Grandparents Morning Tea (for new students entering in 2019)
    7.00pm Rehearsal for Organ Concert (GH)
Thursday 7 6 7.30am Housemasters' Meeting (RR)
      L3 Media Field Trip (Auckland Domain)
    9.30am Toolbox Parenting Course (RR)
      Triathlon Champs (Maraetai Beach)
    7.30pm Grand Opening Organ Concert (GH)
Friday 8 7 7.45am International Womens Day Event (LT)
      AS PE - Sports Science Lab
      Kapahaka Live-in (to 10 March)
    3.30pm International Students Trip (to 11 March)
    3.30pm Glee Club Rehearsal (MS01) to 6.00pm
    4.30pm Y9 Day and Boarders Parent/Teacher Meeting (GH) to 7.30pm
      Rowing: NISS Champs (to 10 March)
      Senior House Water Polo
Saturday 9   8.00am SAT Tests (GH)
      Yachting: Harken National SS Keelboat Championship (RNZYS) 
      to 10 March
Sunday 10      
Week 7
Monday 11     Mid-Term Exeat
Tuesday 12 8   Literacy Week (to 15 March)
    12.45pm Literacy Week Quiz (GH)
      Senior House Water Polo
Wednesday 13 9   Polyfest (to 16 March)
    7.45am Prefects Meeting (LT)
    7.45am Y13 Peart and Marsden Career Management Seminar (LT)
    8.50am Y10 - Y13 National Latin Exam (selected students) LT to 9.50am
    10.55am (P3) Y9 Attitude Presentation (LT)
    11.45am (P4) Y10 Attitude Presentation (LT)
    12.45pm Literacy Week Workshop (Library)
    4.30pm Y11 Parent/Teacher Meeting (GH) to 7.30pm
Thursday 14 10   11OED Self-Management Camp (Ahuroa) to 15 March
      L2 Media Studies Field Trip (Devonport)
    9.30am Campus Tour
    9.30am Toolbox Parenting Course (RR)
    3.30pm House Orienteering Competition (Ambury Park) time tbc
      Clay Target: Auckland Metropolitan Shoot
    7.00pm Literacy Week 'Untamed Stories' (GH)
Friday 15 1   Literacy Character Mufti Day
    11.00am Y9 Latin Field Trip
    12.45pm Literacy Week Students vs Staff Debate (GH)
      Senior House Water Polo
    3.30pm Glee Club Rehearsal (GH) to 6.00pm
    4.00pm Voyager Camp departs (to 17 March)
Saturday 16     Water Polo: ODT (Junior) 2
    2.00pm Little Big Band Rehearsal (LT)
Sunday 17     L2 Geography Field Trip (Tongariro) to 19 March
    10.00am Glee Club Rehearsal (GH) to 4.00pm
    4.00pm Greenbank House BBQ
    4.00pm Major House Triathlon
Week 8
Monday 18 2   Senior Art to Waiheke Sculpture Trail
      Touch: Girls season ends
    3.30pm Glee Club Rehearsal (GH) to 6.00pm
Tuesday 19 3   Senior House Water Polo
    3.30pm Senior Production Auditions (Library) to 5.30pm
    4.30pm Y13 Parent/Teacher Meeting (GH) to 7.30pm
Wednesday 20 4 7.45am Y13 Major and Greenbank Career Management Seminar (LT)
    7.45am Wellbeing Working Group Meeting (RR)
    8.30am Auckland Athletic Champs (Mt Smart Stadium)
      L1 Media Studies Field Trip (Auckland Zoo)
    10.55am (P3) Y12 Attitude Presentation (LT)
    11.45am (P4) Y13 Attitude Presentation (LT)
    3.30pm Summer Sports Photos 1 (GH)
      Touch: Season ends
      Archery: League ends
Thursday 21 5 7.30am Housemasters Meeting (RR)
    9.30am Campus Tour
    9.30am Toolbox Parenting Course (RR)
    12.50pm Phillips Society
    3.30pm Summer Sports Photos 2 (GH)
    3.30pm Senior Production Callbacks (Library) to 5.30pm
Friday 22 6   Great Hall out of bounds (to 6 April)
    3.30pm Glee Club Rehearsal (GH) to 6.00pm
Saturday 23     Cricket: Premier Colts and Senior grades end
Sunday 24   10.00am Morning Service (Greenbank and Averill and Parents)
    11.00am Glee Club Rehearsal (GH) to 5.00pm 
      Gibbs Farm Visit
Week 9
Monday 25 7   Summer Tournament Week
    12.50pm Taylor vs Middlemore Cricket
      Rowing: Maadi Cup Regatta (to 31 March)
      Orienteering: Southern Zone series ends
    3.30pm Glee Club Rehearsal (GH) to 6.00pm
Tuesday 26 8   12OED Group Processes Camp (Whanganui River) to 29 March
Wednesday 27 9   No Assembly
    7.45am Prefects Meeting (LT)
    7.45am Y13 School House Career Management Seminar (LT)
    10.30am Y9 trip to 'Hamlet' matinee (Pop-up Globe) to 2.30pm
    11.00am Floreat Semper Luncheon 
      Cricket: Girls season ends
    4.00pm Archery: Prizegiving Shoot
      Water Polo: NISS Tournament (to 31 March) Auckland
      Yachting: ASS Team Racing Regatta (Misson Bay) to 28 April
Thursday 28 10 9.30am Toolbox Parenting Course (RR)
    3.45pm House Golf: (Quarter-Final)
    8.00pm Theatre Club Trip (ASB Waterfront Theatre)
Friday 29 1 3.30pm Glee Club Rehearsal (GH) to 6.00pm
    3.45pm House Golf: Quarter-Final
      Triathlon Champs (New Plymouth) to 30 March
Saturday 30   9.30am Glee Club Sitzprobe (GH) to 6.30pm
    2.30pm Rugby: 1st XV v Otahuhu College (venue tba)
Sunday 31   9.30am Glee Club Technical Rehearsal (GH) to 6.30pm
Week 10
APRIL
Monday 1 2   AS Marine Science Field Trip (Auckland)
      Golf: Premier Team Semi-Finals (time tbc)
    3.30pm Glee Club Dress Rehearsal (GH) to 9.30pm
    3.45pm House Cricket: Quarter-Final
Tuesday 2 3   Tennis: Auckland Champion of Champions Tournament (to 4 April)
    3.30pm Glee Club Dress Rehearsal (GH) to 9.30pm
    3.45pm House Golf: Semi-Final
    3.45pm House Cricket: Quarter-Final
Wednesday 3 4 7.00am Junior Maths Competition (to 8.00am) LT
    7.45am Y13 Rowers and Catch-ups Career Management Seminar (venue tbc)
    7.45am Wellbeing Working Group Meeting (RR)
      No Assembly
      Swimming: Champion of Champions
    3.45pm House Cricket: Semi-Final
    7.00pm Glee Club Performance (GH)
Thursday 4 5 7.30am Housemasters Meeting (RR)
      IGCSE PE - Sports Science Lab
    9.30am Toolbox Parenting Course (RR)
    3.45pm House Cricket - Final
      Orienteering: Individual Champs (Waiuku Forest)
    7.00pm Glee Club Performance (GH)
Friday 5 6 3.45pm House Golf: Final
    7.00pm Glee Club Performance (GH)
Saturday 6     Water Polo (Junior) 3
      Athletics: NISS Championships (Tauranga) to 7 April
      Rugby: 1st XV v Scot's College (H)
      Tennis: Finals day (all grades)
Sunday 7     Archery: Matchplay Champs
      Water Polo (Senior season ends)
      Orienteering: Sprint Finals
Week 11      
Monday 8 7   A2 Marine Science Field Trip (Ahuroa) to 9 April
      Golf: Premier Teams Finals
Tuesday 9 8 12.45pm House Rowing
Wednesday 10 9 7.45am Prefects Meeting (LT)
    8.15am Easter Service 1 (Taylor, Marsden and Major)
Thursday 11 10 8.15am Easter Service 2 (Peart, Greenbank and Averill)
      Clay Target: Neil Castledine Memorial Shoot (tbc)
Friday 12 1 8.15am Easter Service (All Boarders)
    12.00pm Assembly and Anzac Observance Service for School (GH)
    1.00pm Term ends
    8.00pm Visual Arts Tour to USA departs (to 28 April)
Saturday 13     Water Polo: NZSS Premier Championships (Auckland) to 16 April
      Rugby: 1st XV vs Christchurch BHS (A)