Date Day Time Event
July
Week 1
Monday 30     Staff Professional Development Day
    10.00am Premier Concert Band (GH)
    1.00pm Symphony Orchestra (LT)
    4.00pm String Orchestra (LT)
    4.00pm Concert Band (MS01)
    8.30pm Boarders return
Tuesday 31 9 8.50am Beginning of Term Service and Assembly (GH) Dress: Winter No. 1s
      10AUG Adventure Challenge (to 24 August)
August
Wednesday 1 10 7.45am Prefects Meeting (LT)
    3.30pm Cultural Photos 1
Thursday 2 1   Aurecon Bridge Building Competition
    12.00pm Music Ensembles visit to King's School (to 3.20pm)
    3.30pm Cultural Photos 2
Friday 3 2 12.30pm Selected students attending AHC Women in Leadership Seminar (HMAS Newcastle, Auckland)
    12.40pm Junior Production Rehearsal (S14) to 1.40pm
    1.00pm University of Melbourne visit (to 1.45pm)
    4.00pm Subject Option Evening (LT and GH) to 7.00pm
    7.00pm Football: 1st XI v Rutherford HS (A)
Saturday 4   1.00pm Premier Concert Band (GH)
    2.30pm Rugby: 1st XV v Dilworth School (A)
    6.30pm Averill House Quiz Night
Sunday 5   9.00am  Holy Communion
    10.00am String Orchestra (GH)
    10.00am Concert Band (LT)
    1.00pm Symphony Orchestra (LT)
    1.00pm Junior Production Rehearsal (S14) to 5.00pm
    1.30pm House Netball
    2.30pm Chapel Choir and ATKM (GH)
Week 2
Monday 6 3 1.00pm Taylor v Middlemore Netball
    3.30pm Junior Production Rehearsal (S14) to 5.30pm
    3.45pm House Rugby: Senior Eliminator
Tuesday 7 4   CIE Marine Science Field Trip
    1.00pm String Orchestra at KBB Music Festival (to 5.00pm) Holy Trinity Cathedral
    3.45pm House Rugby: Junior Eliminator
    4.00pm Board of Governors Meeting (RR)
    4.30pm Symphony Orchestra and Combined Choirs at KBB Music Festival (to 8.30pm)
Wednesday 8 5 7.45am Wellbeing Working Group Meeting (RR)
    1.00pm Little Big Band at KBB Music Festival (to 5.00pm)
    3.30pm Winter Sports Photos 1
Thursday 9 6 7.00am Australian Maths Competition (GH)
    7.30am Housemasters Meeting (RR)
      Clay Target: Putaruru High School Shoot
    1.00pm Premier Concert Band at KBB Music Festival (to 4.30pm)
    3.30pm Winter Sports Photos 2
Friday 10 7   Leavers Fundraising Mufti Day
    12.40pm Junior Production Rehearsal (S14) to 1.40pm
    12.45pm Senior Debating Round 1 (to 1.45pm)
    4.00pm KC and King's School Staff Function (SCR)
Saturday 11   12.00pm Football: 1st XI v Selwyn College (H)
    1.00pm Concert Band (GH) to 2.30pm
      Rugby: 1A Semi-Finals
Sunday 12   9.30am Sunday Fatigues
    10.00am Morning Service (Peart and Greenbank and Parents)
    1.00pm Junior Production Rehearsal (GH) to 5.00pm
Week 3
Monday 13 8   Y11 - Y13 Physics Engineering Week (to 17 August)
    11.00am NZMEB Exams (Old Boardroom)
    3.30pm Junior Production Rehearsal (S14) to 5.30pm
    3.45pm Senior House Football Eliminator - 1 x Quarter Final
Tuesday 14 9 7.00am ICAS Maths Competition
    9.45am PISA Test
Wednesday 15 10 7.45am Prefects Meeting (LT)
      E-learning Strategic Planning Day
    3.45pm Senior House Football - 1 x Quarter Final
    5.00pm E-Pro 8 Engineering Challenge (St Peter's College)
Thursday 16 1 6.30pm Taylor House Fashion Show (Chapel) to 9.00pm
Friday 17 2   L3 Media Studies Field Trip
    12.40pm Junior Production Rehearsal (S14) to 1.40pm
    12.45pm Senior Debating Semi-Final (to 1.45pm)
Saturday 18   12.00pm Football: 1st XI v Glendowie College (A)
      Rugby: 1A Final
    6.00pm IHC Social (GH) to 9.00pm
Sunday 19   1.00pm Junior Production Rehearsal (GH) to 5.00pm
    5.30pm Middlemore Cultural Evening (to 6.30pm)
    7.00pm Evening Service (Middlemore and Selwyn and Parents)
Week 4
Monday 20 3 1.00pm Taylor v Middlemore Football
    3.30pm Junior Production Rehearsal (S14) to 5.30pm
    3.45pm Senior House Football - 2 x Quarter Finals
Tuesday 21 4   10SEP Adventure Challenge (to 14 September)
      12PED/OED Camp (to 24 August)
    1.00pm Combined Staff Photo
    3.45pm House Squash
    6.30pm Performance Evening (LT)
Wednesday 22 5 12.45pm House Prefects Photo
    3.45pm House Squash
    7.00pm Mathex Competition (ASB Stadium)
Thursday 23 6 7.30am Housemasters Meeting (RR)
    12.45pm Prefects and Sacristans Photo
    3.45pm House Squash
Friday 24 7   L3 Media Studies Field Trip 
    12.00pm The Friends Ladies Lunch (Harbourside)
    12.40pm Junior Production Rehearsal (S14) to 1.40pm
    12.45pm Senior Debating Final (to 1.45pm) LT
    3.45pm House Squash
Saturday 25   12.00pm Football: 1st XI v Takapuna Grammar School (H)
      Rugby: Grade Semi-Finals
Sunday 26   9.30am Sunday Fatigues
    10.00am Morning Service (Marsden, Major and Parents)
    1.00pm Junior Production Rehearsal (GH) to 5.00pm
Week 5
Monday 27 8   4 period morning
    7.00am Middlemore Pink Ribbon Breakfast (PAV)
    1.30pm Inter-House Cross Country Championship
    3.30pm Junior Production Rehearsal (S14) to 5.30pm
Tuesday 28 9   Staff Interlead PD
      House Basketball (lunchtime)
    6.30pm Media Studies Film Screening (Hoyts, Sylvia Park)
Wednesday 29 10 7.45am Prefects Meeting (LT)
      House Basketball (lunchtime)
    3.30pm Music Showcase Dress Rehearsal (GH)
    3.45pm Senior House Football - 2 x Semi-Finals
Thursday 30 1 9.30am  Campus Tour
      House Basketball (lunchtime)
    7.00pm Music Showcase Concert (GH)
Friday 31 2   House Basketball (lunchtime)
    12.40pm Junior Production Rehearsal (S14) to 1.40pm
    4.00pm Voyager Camp departs (to 3 September)
September
Saturday 1     Rugby: ARU Grade Finals
Sunday 2     Fathers Day
Week 6
Monday 3     Mid-Term Exeat
      Winter Sports Tournament Week
Tuesday 4 3   10SEPB Adventure Challenge
    10.55am Y9 Science Exam (periods 3 and 4) GH
    3.45pm House Badminton
    3.45pm House Rugby - Junior Quarter Finals x 4
Wednesday 5 4 7.45am Wellbeing Working Group Meeting (RR)
    3.45pm House Badminton
    3.45pm House Rugby - Senior Quarter Finals x 4
Thursday 6 5 7.30am Housemasters Meeting (RR)
    3.45pm House Badminton
    3.45pm House Rugby - Junior Semi-Finals x 2
Friday 7 6 12.40pm Junior Production Rehearsal (S14) to 1.40pm
    3.45pm House Badminton
    3.45pm House Rugby - Senior Semi-Finals x 2
    7.00pm Music Dinner and Dance Event (The Northern Club)
Saturday 8   4.30pm KCOCA 30 Year on Reunion (Chapel and DH)
Sunday 9   10.00am Morning Service (Taylor and Averill and Parents)
    1.00pm Junior Production Rehearsal (GH) to 5.00pm
Week 7
Monday 10 7   Senior Exams (to 21 September)
    3.30pm Junior Production Rehearsal (S14) to 5.30pm
    3.45pm Junior House Football Eliminator - 1 x Quarter-Final
Tuesday 11 8 3.45pm Junior House Football - 2 x Quarter-Finals
    4.00pm Board of Governors Meeting (RR)
Wednesday 12 9 3.45pm Junior House Football - 1 x Quarter-Final
Thursday 13 10   Clay Target: Tauranga BHS Shoot
    3.45pm Junior House Football - 2 x Semi-Finals
Friday 14 1 12.40pm Junior Production Rehearsal (S14) to 1.40pm
    3.30pm Ski Teams leave for Turoa
    3.45pm Junior House Football Final
Saturday 15   9.00am  AS/A2 Music Recitals and Recordings (LT) to 5.00pm
    9.00am  House Hockey (Juniors and Seniors)
    4.30pm KCOCA 40 Year on Reunion (Chapel and DH)
Sunday 16   9.30am Sunday Fatigues
    1.00pm Junior Production Rehearsal (GH) to 5.00pm
    7.00pm Confirmation Service
Week 8
Monday 17 2   NISS Skiing (Turoa) to 19 September
      Junior House Waterpolo (lunchtime)
    3.30pm Junior Production Rehearsal (S14) to 5.30pm
Tuesday 18 3   Junior House Waterpolo (lunchtime)
Wednesday 19 4   Junior House Waterpolo (lunchtime)
Thursday 20 5 7.30am Housemasters Meeting (RR)
      Junior House Waterpolo (lunchtime)
    6.30pm Te Putake Lodge Cultural Evening (LT)
Friday 21 6   Junior House Waterpolo (lunchtime)
    3.30pm Junior Production Rehearsal (GH) to 9.00am
Saturday 22     International Trip (to 24 September)
    9.15am House Rugby: Junior Final
    10.00am House Rugby: Senior Final
    10.00am Junior Production Technical Rehearsal (GH) to 6.00pm
Sunday 23   10.00am Junior Production Dress Rehearsal (GH) to 6.00pm
    5.00pm Parnell Cultural Evening (to 6.00pm)
    7.00pm Evening Service (School, St John's, Parnell and Parents)
Week 9
Monday 24 7 9.45am Mondano Quartet working with Y10 - Y12 Music students (LT)
    1.00pm Taylor v Middlemore Hockey (to 1.30pm)
    3.45pm House Rugby: Intermediate Quarter-Finals and Semi-Finals
    7.00pm Junior Production Performance (GH)
Tuesday 25 8   L2 Physics Field Trip
    3.45pm Senior House Football Final
    7.00pm Junior Production Performance (GH)
Wednesday 26 9 7.45am Prefects Meeting (LT)
    11.30am Floreat Semper Spring Luncheon (Chapel and Pavilion)
    3.30pm Music Prizegiving (LT)
    3.45pm House Rugby: Intermediate Final
    7.00pm KC Idol (GH)
Thursday 27 10   Winter Sports Prizegivings (time tba)
    9.30am Campus Tour
Friday 28 1 12.00pm Assembly and End of Term Service (GH)
    12.30pm Term ends. AS and A2 Study Leave begins.
    12.30pm Y13 Cambridge Leavers Service for students and their families (Chapel)
    1.00pm Refreshments for Y13 Leavers and families
Saturday 29     Clay Target: South Island Championships (Christchurch)
      NZCF National Interschool Championships (Mt Maunganui) to 30 September
Sunday 30     Clay Target: National CT Championships and Regional NI Championships (to 1 October)