Date Time Event
April
Week 1
Monday 30   Staff Professional Development Day
    Big House Music Practices begin (in Houses)
  3.30pm Senior Production Rehearsal (Library) to 6.00pm
May
Tuesday 1 8.50am Beginning of Term Service and Assembly (GH) Dress: Winter No. 1s
    10MAY Adventure Challenge (to 25 May)
Wednesday 2 7.45am Prefects Meeting (LT)
  11.00am Y10 - Y13 Music Students to APOPS Discovery Concert (Town Hall) to 1.30pm
    Small House sound-checks begin (GH) to 10 May
    Boys Hockey season begins
    Girls Football: Premier/Senior A1 season begins
  2.00pm KC v King's Prep Sports Exchange
Thursday 3  8.50am Conflict Resolution Skills Leadership Training (PAV) 
  1.30pm Taylor and Middlemore Presentation during Mentor Period (LT)
    Girls Hockey season begins
Friday 4   4 period morning  (periods 1,2,3,4)
  9.00am Kapahaka Manu Korero Speech Competition (to 3.00pm)
  1.30pm Big House Music Practice (to 3.15pm)
  3.30pm Senior Production Rehearsal (Library) to 6.00pm
Saturday 5   SAT Tests
    Netball season begins
    Football: Premier and Senior A season begins
  2.30pm Rugby: 1st XV v De La Salle College (A)
  4.30pm KCOCA 60 Year On Reunion (Chapel and DH)
Sunday 6 9.00am Holy Communion
  9.00am Orienteering Forest Training (to 1.00pm)
  10.00am Senior Production Rehearsal (Library) to 4.00pm
Week 2      
Monday 7 9.00am Music Scholarship 2019 Auditions (King's Prep) to 1.00pm
  3.30pm Senior Production Rehearsal (Library) to 6.00pm
    Hockey: U15 season begins
    Badminton: Central Zone season begins
    Girls Squash: Premier season begins
  4.30pm Y12 Parent/Teacher Meeting (GH)
Tuesday 8 7.00am ICAS Digital Techology Exam (LT) 
  8.50am Y13 Accounting visit to PwC (to 12.30pm)
  9.00am Music Scholarship Auditions 2019 (KC) to 1.00pm
    YES Finance Director Workshop
    Basketball: Central Eastern Zone begins
    L3 Technology Field Trip
Wednesday 9 7.30am Wellbeing Working Group Meeting (RR)
    Clay Target: Murray Luke Memorial Shoot (Taupo) to 10 May
    Y9 Social Studies Field Trip (Rangiriri)
    Boys Squash: Premier season begins
  7.00pm Attitude Parents Presentation "Understanding Your Teen" (LT)
Thursday 10 7.30am Housemasters Meeting (RR)
  8.50am Conflict Resolution Skills Leadership Training (PAV) 
    Y9 Social Studies Field Trip (Rangiriri)
  8.00pm Theatre Club visit (ASB Waterfront Theatre)
Friday 11 7.00am 1st XV Father and Son Breakfast (SDH)
    4 period morning (periods 5,4,1,2)
  1.30pm Small House Music (GH)
  3.30pm Senior Production Rehearsal (Library) to 6.00pm
Saturday 12   NISS Swimming Champs (Palmerston North)
    Friends Secondhand Uniform Sale (PAV)
    Football: All other grades begin
    Rugby: All other grades begin
  2.30pm Rugby: 1st XV v St Kentigern College (A)
  7.00pm Rowing Awards Dinner (DH)
Sunday 13   Mothers Day
  10.00am Senior Production Rehearsal (Library) to 4.00pm
Week 3      
Monday 14   Y13 History Trip (Bay of Islands) to 15 May
  9.30am Kapahaka Exchange with King's Prep (to 11.30am)
    Big House sound checks begin (GH) to 24 May
  3.30pm Senior Production Rehearsal (Library) to 6.00pm
    Squash: All open grades begin
    Golf: Auckland Team Championships
Tuesday 15   11PED Sports Science Field Trip
  3.45pm Taylor vs Middlemore Touch
  4.00pm Board of Governors Meeting (RR)
Wednesday 16 7.45am Prefects Meeting (LT)
  8.30am Y9 2019 Academic Scholarship Exams (GH)
    E-Learning Strategic Planning Day
    Student Health Council Blood Drive (Old Gym)
    Girls Football: Senior A2 and B/C grades begin
Thursday 17 7.00am Casio Senior Maths Competition 
  8.30am Writing Club Trip (Auckland Writer's Festival) to 3.20pm
  11.00am Y9 Science Exam (periods 3 and 4) GH
    Cross-Country: Central Eastern Zones (Lloyd Elsmore)
Friday 18   Student Health Council Pink Shirt Day
  11.00am The Friends Golf Day (Royal Auckland and Grange Golf Clubs)
  3.30pm Senior Production Rehearsal (Library) to 6.00pm
  4.00pm Chapel Choir and All the King's Men to Choir Camp (to 20 May)
Saturday 19 2.30pm Rugby: 1st XV v Mt Albert Grammar School (H)
  4.30pm KCOCA 50 Year on Reunion (Chapel and DH)
Sunday 20   Cycling: Time Trial 1
  9.30am Sunday Fatigues
    Singapore International Maths Competition (to 26 May) tbc
  10.00am Senior Production Rehearsal (Library) to 4.00pm
Week 4      
Monday 21 10.45am L2 Business Studies trip to Villa Maria (to 12.30pm)
  12.30pm ID Catch-up Photos
  3.30pm Senior Production Rehearsal (Library) to 6.00pm
    Philosothan PD Day (PAV)
    RBNZ Monetory Policy Competition (to 29 May)
Tuesday 22   L3 Biology Zoo Trip (periods 1 - 4)
  8.50am Y12 Accounting visit to PwC (to 12.30pm)
  10.45am L2 Business Studies trip to Villa Maria (to 12.30pm)
Wednesday 23 12.45pm Major House Photo
  1.00pm Marsden House Photo
  1.15pm Peart House Photo
  3.30pm Te Putake Lodge Photo
    South Auckland Chess Championships
  7.00pm Peru Expedition Final Information Evening (Library)
Thursday 24 7.30am Housemasters Meeting (RR)
  9.30am Campus Tour
  10.45am L2 Business Studies trip to Villa Maria (to 12.30pm)
  12.45pm Selwyn House Photo
  1.00pm St John's House Photo
  1.15pm Parnell House Photo
  4.30pm Y10 Parent/Teacher Meeting (GH)
Friday 25   4 period morning (periods 3,4,5,6)
  1.30pm Big House Music Practice (to 3.15pm)
  7.30pm Big House Music (Spark Arena)
Saturday 26 2.30pm Rugby: 1st XV v Sacred Heart College (A)
Sunday 27   Cycling: Time Trial 2
  10.00am Morning Service (Marsden and Taylor and Parents)
  11.00am Senior Production Rehearsal (Library) to 5.00pm
  12.00pm Kapahaka Nationals Fundraiser (GH) to 7.00pm
Week 5      
Monday 28   International Languages Week
    L3 Geography Field Trip (Muriwai)
  9.00am Y10 - Y13 Spanish Exchange with Baradene College (to 10.30am)
  11.00am Y10 - Y13 French Exchange with St Mary's College (to 12.30pm)
    Auckland South Chess Tournament (De La Salle College)
  3.30pm Senior Production Rehearsal (GH) to 6.00pm
  6.00pm Tertiary Options Evening (various locations) to 8.00pm
Tuesday 29 7.00am ICAS Science Exam 
  10.00am King's Ski Trials (Snow Planet) to 1.00pm
Wednesday 30 7.30am Wellbeing Working Group Meeting (RR)
  7.45am Prefects Meeting (LT)
    12OED Rock Climbing Practical 1
    YES Business Seminar (AUT) to 31 May
    Young Enterprise Business Pitches (to 31 May)
  12.45pm Greenbank House Photo
  1.00pm Averill House Photo
  1.15pm Taylor House Photo
  3.30pm Rowing Photos
Thursday 31   Senior Art Trip to Sydney departs (to 3 June)
  12.45pm Middlemore House Photo
  1.00pm School House Photo
    Staff Interlead PD
June
Friday 1 9.00am Y12 Otahuhu Exchange Day (to 1.30pm)
  10.00am Skiing Time Trials (Snow Planet) to 1.30pm
  12.50pm Inter-House Languages Quiz (LT)
  3.30pm Senior Production Rehearsal (GH) to 6.00pm
Saturday 2   SAT Tests
    Football: Senior A only
  2.30pm Rugby: 1st XV v St Peters College (A)
Sunday 3   NZSS Multisport Championships (Lake Tikitapu, Rotorua)
Week 6      
Monday 4   Exeat for Queen's Birthday
Tuesday 5   10JUN Adventure Challenge (to 29 June)
  10.30am Chapel Choir and All the King's Men lunchtime concert (St Matthews-in-the-City)
Wednesday 6 11.00am Burtones visit to King's Prep (to 2.30pm)
  7.00pm Soloist Competition (LT)
  7.30pm Chamber Music Regionals (to 10 June)
Thursday 7 7.30am Housemasters Meeting (RR)
    Auckland Cross-Country Champs (Barry Curtis Park)
Friday 8   Mufti Day
  12.30pm Heartland Bank Presentation for Y13 Maori students (to 3.30pm)
  12.45pm Junior House Debating Competition - Round 1 (venue tbc)
  3.30pm Senior Production Rehearsal (GH) to 6.00pm
Saturday 9 1.00pm Concert Band (to 2.30pm)
  2.30pm Rugby: 1st XV v Aorere College (H)
Sunday 10   Cycling: Time Trial 3
  9.30am Sunday Fatigues
    NZSS Shooting Championships (Round 1)
  10.00am Senior Production Rehearsal (GH) to 4.00pm
  2.30pm Chapel Choir and All the King's Men rehearsal (to 5.00pm)
  7.00pm Evening Service (Middlemore and Selwyn and Parents)
Week 7      
Monday 11   Student Health Week
  3.30pm Senior Production Rehearsal (GH) to 6.00pm
    Big Sing Auckland Regionals (Town Hall) to 14 June
Tuesday 12 3.45pm Taylor v Middlemore Hockey
Wednesday 13 7.45am Prefects Meeting (LT)
    12OED Rock Climbing Practical 2
    Hockey: Supercity Boys Competition begins
Thursday 14   Y9 Exams (GH) to 15 June
    Clay Target: Matamata High School Shoot
    Hockey: Supercity Girls Competition begins
    Auckland Ski and Snowboard Championships
  8.00pm Theatre Club visit (Q Theatre)
Friday 15 9.00am Auckland Girls Chess Championship (Mt Albert) to 2.30pm
  12.45pm Junior House Debating - semi-finals (venue tbc)
  3.30pm Senior Production Rehearsal (GH) to 6.00pm
  6.30pm 1st XV Squad pre-AGS Dinner (PAV)
  6.30pm KCOCA Annual Dinner (DH)
Saturday 16 2.15pm Rugby: 1st XV v Auckland Grammar (H)
    NZSS Cross-Country Championships (Taupo) to 17 June
Sunday 17 10.00am Senior Production Rehearsal (GH) to 4.00pm
  7.00pm  Evening Service (School, St John's, Parnell and Parents)
Week 8      
Monday 18 3.30pm Senior Production Rehearsal (GH) to 6.00pm
  6.00pm Studying in the USA Presentation (LT) to 7.30pm
Tuesday 19   Y12/Y13 Spanish National Debating Competition
    Squash: Team Championships
  4.00pm Board of Governors Meeting (RR)
  6.00pm Music Performance Evening (LT)
Wednesday 20 7.30am Wellbeing Working Group Meeting (RR)
    11OED Risk Management Camp (to 22 June)
Thursday 21 7.30am Housemasters Meeting (RR)
  9.30am Campus Tour
  8.00pm Theatre Club visit (ASB Waterfront Theatre)
Friday 22 12.45pm Junior House Debating Competition Finals (venue tbc)
  3.30pm Senior Production Rehearsal (GH) to 6.00pm
Saturday 23 10.00am Senior Production Technical Rehearsal (GH) to 6.00pm
  1.00pm Concert Band (to 2.30pm)
  2.30pm Rugby: 1st XV v Tamaki College (A)
  4.30pm KCOCA 25 Year On Reunion (Chapel and DH)
Sunday 24   Cycling: Time Trial 4
  10.00am Morning Service (Major and Averill and Parents)
  11.00am Senior Production Dress Rehearsal 1 (GH) to 7.00pm
  11.00am Little Big Band Workshop (LT and Music School)
Week 9      
Monday 25 3.30pm Senior Production Dress Rehearsal 2 (GH) to 9.00pm
Tuesday 26 9.45am Mondano Quartet working with IGCSE Music students (to 1.00pm)
  7.00pm Senior Production Performance (GH)
Wednesday 27 7.45am Prefects Meeting (LT)
    YES Communications Director Workshop
  7.00pm Senior Production Performance (GH)
Thursday 28   12PED Mud Run Assessment
    Gymsport Championships
  7.00pm Senior Production Performance (GH)
Friday 29 12.45pm Senior House Debating Competition - Round 1 (venue tbc)
Saturday 30   Kapahaka National Competition (to 7 July)
  2.30pm Rugby: 1st XV v Kelston BHS (H)
  7.00pm King's College Senior Ball (Ellerslie Events Centre)
July
Sunday 1 9.30am Sunday Fatigues
  10.00am Morning Service (Peart and Greenbank and Parents)
Week 10      
Monday 2    
Tuesday 3    
Wednesday 4    
Thursday 5 7.30am Housemasters Meeting (RR)
Friday 6   Clay Target: Hamilton BHS Shoot
  12.15pm Assembly and End of Term Service (GH)
  1.00pm Term ends
    Chapel Service Trip to Samoa departs (to 14 July)
Saturday 7   NISS Clay Target Championships (Waikato C/T Club)
    Football: Senior A only
    Cycling: NISS Road Championships (Cambridge) to 8 July
Sunday 8   NZSS Shooting Championships (Round 2)