Date Time Event
January
Week 1
Monday 22   Staff Professional Development Day
    Rowing Camp (to 26 January)
    Cricket Quad Tournament (to 25 January) Australia
  4.00pm Housemasters Meeting (RR)
Tuesday 23   Staff Professional Development Day
Wednesday 24   Orientation Day
  8.30pm Boarders return
Thursday 25 8.45am Assembly and Beginning of Term Service 
    Activities Day
  10.00am Whole School ID Photos (GH)
Friday 26   Rowing: Cambridge Town Cup Regatta (to 28 January) Lake Karapiro
  3.30pm Glee Club Rehearsal (GH) to 6.00pm
Saturday 27   Boarding Houses closed for weekend. (All boarders return home,
    or to guardians)
Sunday 28    
Week 2
Monday 29   Auckland Anniversary Day
Tuesday 30   10FEB Adventure Challenge (to 23 February)
  4.00pm Board of Governors Meeting (RR)
  4.00pm Full Music Department Meeting (MS01)
Wednesday 31   E-Learning Strategic Planning Day
  7.45am Prefects Meeting (LT)
  3.30pm Music Ensemble Auditions (to 5.30pm)
February
Thursday 1   L3 Photography Field Trip
  3.30pm Music Ensemble and Choir Auditions (to 7.00pm)
Friday 2 1.30pm Junior Swimming Prelims
    Water Polo: Senior Qualifying Tournament
  3.30pm Intermediate Swimming Prelims
  3.30pm Glee Club Rehearsal (GH) to 6.00pm
Saturday 3   Full Boarding Weekend (All Boys Houses)
Sunday 4 10.00am Glee Club Rehearsal (GH) to 4.00pm
  7.00pm Evening Service - Presentation of Sacristans (all Boarders attend)
Week 3
Monday 5 8.20am Waitangi Day Observance Service (GH). Dress Summer No. 1s
    Instrumental and Vocal Lessons commence
  2.30pm Intermediate and Senior Girls Swimming Prelims
  3.30pm Glee Club Rehearsal (GH) to 6.00pm
Tuesday 6   Waitangi Day (no classes)
Wednesday 7 7.30am Wellbeing Working Group Meeting (RR)
    Y10 Art Field Trip
  12.45pm Inter-House Touch
  3.40pm Swimming: Early Finals
    Water Polo: Senior season begins
Thursday 8 7.30am Housemasters Meeting (RR)
    L1 Art Field Trip
  9.30am Campus Tour
  12.45pm Inter-House Touch
Friday 9   4 period morning (pds 1,2,3,4)
  2.00pm Swimming Finals
  4.30pm Glee Club Rehearsal (GH) to 8.00pm
  6.30pm Rolf Porter Cocktail Party (PAV)
Saturday 10   Middlemore Full Boarding Weekend
  7.00am Taylor New Girls Day Camp (Ahuroa)
    Rowing: Head of Harbour Regatta (Lake Pupuke)
    Tennis: Premier season begins
Sunday 11 9.00am Holy Communion
  10.00am Glee Club Rehearsal (GH) to 4.00pm
  3.00pm Peart Y9 and Y13 Mentor/Mentee Function (to 5.00pm)
Week 4
Monday 12   L3 Geography Trip to Muriwai (am)
  12.45pm Inter-House Touch (to 16 February)
  3.30pm Glee Club Rehearsal (GH) to 6.00pm
Tuesday 13   IG Art Field Trip
  12.45pm Middlemore v Taylor Volleyball
Wednesday 14 7.45am Prefects Meeting (LT)
    L2/AS Painting Field Trip
    Archery: Ranking Round
Thursday 15   AS/A Media Studies Field Trip (Devonport)
  7.45am Taylor Y13 Career Management Seminar (LT)
    Y13 Dive Group 1 (Pool)
    Tennis: NZSS National Qualifying Tournament (Auckland Region) to
    16 February (St. Kentigern College)
  7.00pm Theatre Club visit (ASB Waterfront Theatre)
Friday 16 9.40am All Y10 Trip to Pop-up Globe 
  3.30pm Glee Club Rehearsal (GH) to 6.00pm
Saturday 17 2.00pm Chapel Choir Workshop (Music Department) to 5.00pm
Sunday 18 9.30am School Sunday Fatigues
  10.00am Morning Service (Marsden, Taylor and Parents)
  11.00am Glee Club Rehearsal (GH) to 5.00pm
Week 5
Monday 19 12.45pm Inter-House Touch Final
  3.30pm Glee Club Rehearsal (GH) to 6.00pm
Tuesday 20   House Athletic Prelims (all day)
Wednesday 21   L1 Media Studies Field Trip
  7.30am Positive Education Faculty Meeting (RR)
    13BUS YES e-day
    Y13 Dive Group 1 (Pool)
    Archery season begins
  6.30pm Headmaster's Garden Party (Chapel Close)
Thursday 22 7.30am Housemasters Meeting (RR)
  7.45am Middlemore Y13 Career Management Seminar (LT)
    Y13 Dive Group 2 (Pool)
    Y12 Photography Field Trip
  4.00pm CIE Music Lecture to 6.00pm (Auckland University)
Friday 23   4 period morning (pds 1,2,5,6)
    Y13 Dive Group 2 (Pool) am
  2.00pm House Athletic Finals
Saturday 24   Otahuhu Fun Day
    Water Polo: Junior ODT 1
    Tennis: All grades begin
Sunday 25 10.00am Glee Club Rehearsal (GH) to 4.00pm
  7.00pm Evening Service (Selwyn, Middlemore and Parents)
Week 6
Monday 26   Literacy Week
    Y13 Dive Group 1 Camp (to 27 February)
  3.30pm Glee Club Rehearsal (GH) to 8.00pm
  6.00pm CIE Music Workshop (APO Hall)
Tuesday 27 12.45pm Senior House Water Polo begins
  3.45pm Middlemore v Taylor Cricket
Wednesday 28 7.30am Wellbeing Working Group Meeting (RR)
  7.45am Prefects Meeting (LT)
    Interlead PD for Staff
  11.00am Y11 Attitude Presentation (Period 3, LT)
  11.45am Y12 Crossroads Presentation (Period 4, LT)
    Aquathon Championships
March
Thursday 1 7.45am St John's and Selwyn Career Management Seminar (LT)
     'Study Skills for Success' Y9 - Period 1 and 2;  Y11 Boys - Period 3 and 4; 
    Y11 Girls - Period 5 and 6
    Y9 Latin Field Trip (Periods 3 - 6)
    Y12 Photography Field Trip
    Y13 Dive Group 2 Camp ( to 2 March)
    Swimming: Central Eastern Zones
  7.00pm Untamed Stories (GH)
Friday 2   Triathlon Championships
  12.45pm Senior House Water Polo 
    Rowing: NISS Champs (Lake Karapiro) to 4 March
    Sailing: NZSS Harken Schools Regatta (Waitemata Harbour) to 4 March
  3.30pm  Glee Club Rehearsal (GH) to 6.00pm
Saturday 3   International Club Trip (Bay of Islands) to 5 March
Sunday 4    
Week 7
Monday 5   Mid-Term Exeat
    Yachting: Fleet Racing Regatta
Tuesday 6   10MAR Adventure Challenge (to 29 March)
  12.45pm Senior House Water Polo
Wednesday 7   Athletics: Central Eastern Zone (Mt Smart)
  7.45am Parnell and Averill Y13 Careers Management Seminar (LT)
  11.00am Hauora Presentation (Period 3, LT)
  11.45am Y10 Hardwired Presentation (Period 4, LT)
  3.30pm Glee Club Rehearsal (GH)
Thursday 8 7.30am Housemasters Meeting (RR)
  7.45am International Women's Day Event (GH) to 8.45am
  9.30am Campus Tour
  7.00pm Information Evening for King's School Parents (King's School)
Friday 9 11.00am IGCSE English Trip (Pop-up Globe)
  12.45pm Senior House Water Polo
  4.30pm Y9 Parent/Teacher Meeting (GH)
Saturday 10   NZ Young Physicists Tournament (WGHS)
    Rowing: Mercury Junior Regatta (Lake Karapiro) to 11 March
Sunday 11   House Orienteering
    L2 Geography Trip (Tongariro) to 14 March
  9.30am School Sunday Fatigues
  10.00am Glee Club Rehearsal (GH) to 4.00pm
  4.00pm Major House Triathlon
  7.00pm Evening Service (School, St John's, Parnell and Parents)
Week 8
Monday 12 3.30pm Glee Club Rehearsal (GH) to 6.00pm
  3.45pm Senior House Cricket Eliminator
Tuesday 13 12.45pm Senior House Water Polo
  12.45pm Fundraising Event for Young Enterprise Students (Chapel Close)
  4.00pm Board of Governors Meeting (RR)
Wednesday 14 7.30am Positive Education Faculty Meeting (RR)
  7.45am Prefects Meeting (LT)
    National Latin Exam (periods 1 - 2)
    King's Athletics Invitational
    ASB Polyfest (to 17 March)
Thursday 15   L3 Media Studies Field Trip
  7.45am Peart and Marsden Y13 Career Management Seminar (LT)
    L1 Outdoor Education (to 16 March)
    Clay Target: Auckland Met Shoot
  4.30pm Y13 Parent/Teacher Meeting (GH)
  6.30pm King's Oaks Fellowship Dinner (SDH)
  8.00pm Theatre Club visit (ASB Waterfront Theatre)
Friday 16 3.30pm Glee Club Rehearsal (GH) to 6.00pm
Saturday 17   Water Polo: Junior ODT 2
    Touch: NZSS Auckland Regional Qualifying Tournament (tbc)
    Clay Target: Kaeo Target Shoot
Sunday 18 10.00am Morning Service (Peart, Major and Parents)
  11.00am Glee Club Rehearsal (GH) to 5.00pm
Week 9
Monday 19   Summer Tournament Week
    Rowing: NZSS Maadi Cup (Ruataniwha) to 24 March
  3.30pm Glee Club Rehearsal (GH) to 6.00pm
Tuesday 20 9.15am Grandparents Morning (New Students Only)
  4.30pm Y11 Parent/Teacher Meeting (GH)
Wednesday 21 7.30am Wellbeing Working Group Meeting (RR)
  7.45am Major and Greenbank Career Management Seminar  (LT)
    L2 Media Studies Field Trip (tbc)
  11.00am Sex with Attitude Presentation (Period 3, LT)
  11.45am Y13 The Pits Presentation (Period 4, LT)
  3.30pm Summer Sports Photos 1 (GH)
Thursday 22 7.30am Housemasters Meeting (RR)
    Yachting: Teams Racing Regatta
  3.30pm Summer Sports Photos 2 (GH)
Friday 23   Sailing: ASS South of the Bridge Regionals (to 24 March)
  3.30pm Glee Club Rehearsal (GH) to 6.00pm
Saturday 24 2.00pm Little Big Band Workshop (Music Department) to 5.00pm
Sunday 25 10.00am Morning Service (Greenbank, Averill and Parents)
  11.00am Glee Club Rehearsal (GH) to 5.00pm
Week 10
Monday 26   L2 Outdoor Education (to 29 March)
  3.30pm Glee Club Rehearsal (GH) to 6.00pm
  3.45pm House Cricket: Quarter Finals
  3.45pm House Golf: Quarter Finals
Tuesday 27 1.00pm Senior Production Auditions (Library) to 2.00pm
  3.30pm Senior Production Auditions (Library) to 5.00pm
  3.45pm House Cricket: Quarter Finals
  3.45pm House Golf: Quarter Finals
Wednesday 28 7.45am Prefects Meeting (LT)
  8.15am Easter Service 1 (Day Students)
    Athletics: Auckland Championships
  11.00am Y9 and Y10 to Chapel (Period 3)
     
  11.00am Floreat Semper Fellowship Autumn Luncheon and Honours Tie Service
    (Chapel and Pavilion)
  3.45pm House Cricket: Semi-Finals
  7.00pm Easter Service for all boarders
Thursday 29 7.45am School House Y13 Career Management Seminar (LT)
  8.15am Easter Service 2 (Day Students)
    House Cricket: Final
Friday 30   Good Friday
Saturday 31   Easter Saturday
April
Sunday 1   Easter Sunday
Week 11
Monday 2   Easter Monday
Tuesday 3   Easter Tuesday
Wednesday 4   Junior Maths Competition
    Auckland Champion of Champions Tennis Tournament (KC) to 6 April
  3.30pm Glee Club Rehearsal (GH) to 6.00pm
Thursday 5 7.30am Housemasters Meeting (RR)
  7.45am Y13 Career Management Seminar for Rowers and catch-ups
  3.30pm Glee Club Band Rehearsal (GH) to 6.00pm
  3.45pm House Golf: Semi-Final
Friday 6 3.30pm Glee Club Sitzprobe (GH) to 7.30pm
  3.45pm House Golf Final
    Runathon and Mufti Day
    Athletics: NISS Championships (Wanganui) to 8 April
Saturday 7   Art History/Classics Tour to Europe departs
  9.30am Glee Club Technical Rehearsal (GH) to 6.00pm
    Water Polo: Junior ODT 3
    Tennis: Finals
Sunday 8 9.30am Glee Club Dress Rehearsal (GH) to 6.00pm
  9.30am School Sunday Fatigues
Week 12
Monday 9   Paul Dillon Presentations: Y11 - Period 1 and 2; Y12 - Period 3 and 4; 
    Y13 - Period 5 and 6 (LT)
  3.30pm Paul Dillon Presentation to Staff (LT)
    House Tennis (to 13 April)
  6.00pm Foundation and King's Oaks Function (SDH)
  7.00pm Glee Club Performance (GH)
Tuesday 10 9.30am Campus Tour
  12.45pm House Rowing
  4.00pm Board of Governors Meeting (RR)
  7.00pm Glee Club Performance (GH)
Wednesday 11 7.45am Prefects Meeting (LT)
  7.00pm Glee Club Performance (GH)
Thursday 12   Clay Target: Hauraki Plains Shoot
    Swimming: Champion of Champions
Friday 13 12.00pm Assembly and Anzac Observance Service for School (GH)
  1.00pm Term ends