2017 Term Two Calendar

 

Day Time Event
MAY
Week 1
Monday 1   Staff Professional Development Day
    CIE May/June examinations continue (until 9 June)
    Big House Music Practices begin
  3.30pm Senior Drama Rehearsal to 7.00pm (Library)
  8.30pm Boarders return
Tuesday 2   Beginning of Term Service and Assembly (GH)
    Adventure Challenge (to 27 May)
Wednesday 3  

Small House sound checks begin (GH) to 11 May

    Boys' Hockey: Open A (Auckland) begins
Thursday 4 2.30pm

Sports Exchange with King's School (H)

    Girls' Hockey: Open A (Auckland) begins
Friday 5  

4 period morning (periods 1 - 4)

  1.30pm Big House Music Practice (to 3.15pm)
  3.30pm

Senior Production Rehearsal to 6.00pm (Library)

Saturday 6   SAT Tests
   

Football: Premier, Senior A and 14A season begins

   2.30pm

Rugby: 1st XV v De La Salle (H)

    Netball: Grading games begin
 Sunday 7 9.00am Holy Communion
  10.00am

Senior Production Rehearsal to 4.00pm (Library)

Week 2
Monday 8  

Y8 Music Scholarship Auditions (to 10 May)

  3.30pm

Senior Production Rehearsal to 6.00pm (Library)

  4.30pm Y12 Parent/Teacher Meeting (GH)
   

Badminton: Central Eastern T2 Zone season begins

Tuesday 9 7.30am

Basketball: Central Eastern Zone begins

   

NCEA L3 Geography Field Trip (Muriwai)

Wednesday 10 8.00am

Y9 2018 Entrance Scholarship Examination (LT)

   

Y9 Social Studies Field Trip (Rangiriri)

   

Orienteering: Individual Championships

    Orienteering: Individual Champs
Thursday 11 7.30am Housemasters Meeting (RR)
   

Y9 Social Studies Field Trip (Rangiriri)

  9.00am

Clay Target: Murray Luke Memorial Shoot (Taupo Gun Club)

  8.00pm Theatre Club Trip (Asb Waterfront Theatre)
Friday 12   Four period morning - (periods 3 - 6)
  1.30pm Small House Music (GH)
  3.30pm

Senior Production Rehearsal to 6.00pm (Library)

   

Squash: Premier and Open A season begins

  7.00pm Rowing Awards Dinner (DH)
Saturday 13   Auckland Maths Olympiad Competition
    Football: All other grades begin
    Grade Rugby starts
  1.30pm Concert Band to 2.30pm (GH)
  2.30pm

Rugby: 1st XV v Sacred Heart College (H)

Sunday 14   Mothers Day
   

Cycling: Points Race 1

  10.00am

Senior Production Rehearsal to 4.00pm (Library)

  12.00pm

Boarding Activity (to 2.00pm)

Week 3
Monday 15 3.30pm

11PED Field Trip

   

10JUN visit to Mangere Arts Centre (am)

   

10MAR visit to Mangere Arts Centre (pm)

  3.30pm

Senior Production Rehearsal to 6.00pm (Library)

   

Golf: Auckland Team Championships

   

Squash: Girls season begins

Tuesday 16    
Wednesday 17  

E-Learning Strategic Planning Day

  7.30am

Wellbeing Working Group Meeting (RR)

  12.50pm

College House, Canterbury University Presentation (LT)

  1.20pm

Kora Wind Quintet Music Workshop Y10 (to 3.20pm)

   

Squash: Open B season begins

Thursday 18  

Senior Maths Competition

   

Writing Club (Writers Festival)

  1.30pm

Election Enrolment Presentation to Y13 (LT)

   

Cross-Country: Central Eastern Zone

Friday 19  

4 period morning (periods 1, 2, 5, 6)

  8.30am

Kapahaka Exchange (King's School) to 12.00pm

 

1.30pm

Big House Music Practice (to 3.15pm)

 

7.30pm

Big House Music (Vector Arena)

 Saturday 20 2.30pm

Rugby: 1st XV v Onehunga HS/Liston College (A)

 Sunday 21  

Cycling: Team Time Trial 1

   

NCEA L3 Geography Trip (Rotorua) to 23 May

  9.30am

School Sunday Fatigues

  10.00am

Family Service (Peart, Greenbank and Parents)

  11.00am

Senior Production Rehearsal to 5.00pm (GH)

Week 4
Monday 22  

10FEB visit to Mangere Arts Centre (am)

   

10OCT visit to Mangere Arts Centre (pm)

  3.30pm

Senior Production Rehearsal to 6.00pm (GH)

Tuesday 23 10.45am

Y9 Science Exam (GH)

   

Y10-Y13 Music Students APO Discovery Concert (Auckland Town Hall)

Wednesday 24 9.30am

Floreat Semper Fellowship Tour of College and morning tea

  12.25pm

Major, Marsden, Peart House Photos

  3.30pm

Te Putake House Photo

  6.30pm

APO Unwrap (all Y9 students and IG Music students) Auckland Town Hall

Thursday 25 7.30am Housemasters Meeting (RR)
  9.30am  Campus Tour
  12.25pm

Selwyn, St John's, Parnell House Photos

  4.30pm Y10 Parent/Teacher Interviews to 7.30pm (GH)
  6.30pm

Anglican Schools Conference Dinner (DH)

Friday 26 9.00am

KC/Otahuhu College Y12 Exchange 

   

Kapahaka to Manu Korero Regionals (all day)

   

Choir Camp to 28 May (Chosen Valley)

   

King's Golf Day (Royal Auckland and Grange Golf Club)

   

L3 Media Studies Film Festival Trip

  3.15pm

Senior Production Rehearsal to 6.00pm (GH)

Saturday 27 1.00pm Concert Band (to 2.30pm)
  2.30pm

Rugby: 1st XV v Otahuhu College/Tamaki College (H)

  6.00pm 50 and 60 Year On Reunion (SDH)
  6.00pm  Boarding Activity (to 9.00pm)
Sunday 28 10.00am  Family Service (Marsden, Major and Parents)
  11.00am  Senior Production Rehearsal to 5.00pm (GH)
Week 5
Monday 29  

10SEP visit to Mangere Arts Centre (am)

   

10AUG visit to Mangere Arts Centre (pm)

 

9.00am

L3 History Trip to Auckland Museum (to 12.00pm) 

 

3.30pm

Senior Production Rehearsal to 6.00pm

   

Golf: Strokeplay Championships

  6.00pm Tertiary Study Options Evening (various locations)
Tuesday 30  

Middlemore vs Taylor Football (lunchtime)

  7.00pm

Soloists Competition (LT)

Wednesday 31 12.00pm

Ski Team Trials (Snow Planet) to 3.00pm

  12.25pm Greenbank, Averill, Taylor House photos
  3.30pm Rowing Photos
  6.30pm

L3 Drama Performance (GH)

JUNE
Thursday 1 12.25pm Middlemore and School photos
  12.30pm Rodger Fox Jazz Band Workshop
  12.30pm Burtones Coromandel Tour departs (to 4 June)
  6.30pm L3 Drama Performance (GH)
Friday 2 3.15pm Senior Production rehearsal to 6.00pm (GH)
    Voyager Camp departs (Hunua Falls)
Saturday 3 3.30pm SAT Tests
   

Averill House Parents Function (PAV)

Sunday 4    
Week 6
Monday 5   Exeat for Queen's Birthday
    Voyager Camp returns
Tuesday 6   10JUN Adventure Challenge (to 30 June)
  7.00pm

Marsden Musicale (LT) to 8.30pm

Wednesday 7  

Chamber Music Competition (Raye Freedman Centre) to 11 June

  3.30pm

Senior Production Rehearsal (to 6.00pm)

  3.30pm

L1 and L2 Drama Dress Rehearsal and Assessment (Library)

Thursday 8 7.30am Housemasters Meeting (RR)
   

Greater Auckland Cross-Country Championships

  6.30pm

L1 and L2 Drama Assessment (GH)

Friday 9  

Y11 - Y13 Subject Reports published

   

AS/A2 Media Studies Field Trip (Wellington)

  3.15pm Senior Production Rehearsal (GH) to 6.00pm
Saturday 10 2.30pm

Rugby: 1st XV v Aorere College (A)

Sunday 11   Cycling: Team Time Trial Race 2
   

12PED Tough Guy/Tough Girl Challenge (Hamilton)

  9.30am School Sunday Fatigues
  10.00am

Senior Production Rehearsal to 4.00pm (GH)

  12.30pm

Boarding Activity (to 4.30pm)

  7.00pm Evening Service (School, Selwyn and Parents)
Week 7
Monday 12  

Big Sing Auckland Regional Festival (to 15 June)

   

Student Health Expo (to 16 June)

   

10SEP visit to Mangere Arts Centre (am)

   

10 MAY visit to Mangere Arts Centre (pm)

  3.30pm Senior Production Rehearsal (GH) to 6.00pm
Tuesday 13  

NCEA Y13 Photography and Y12 History of Art Field Trip

    (Art Gallery and White Studios)
Wednesday 14 7.30am

Wellbeing Working Group Meeting (RR)

  10.30am

Y11 - Y13 Drama Students Trip (Q Theatre) to 3.00pm

   

Hockey: Boys Supercity begins

 Thursday 15  

Y9 Exams (to 16 June)

  9.00am

Clay Target: Matamata College Shoot (Matamata CT Club)

   

Hockey: Girls Supercity begins

   

Snowsports: Ski and Snowboard Championships

Friday 16 3.15pm

Senior Production Rehearsal to 6.00pm (GH) 

  6.30pm

KCOCA AGM and Annual Dinner (The Northern Club)

Saturday 17  

NZSS Cross-Country Championships (Christchurch)

  2.30pm

Rugby: 1st XV v Auckland Grammar School (A)

 Sunday 18 10.00am

Family Service (Middlemore, Taylor and Parents)

  11.00am

Senior Production Rehearsal to 5.00pm (GH)

Week 8
Monday 19  

Girls Music Scholarship Auditions

  3.30pm

Senior Production Rehearsal to 6.00pm (GH)

Tuesday 20  

11OED Camp (to 23 June)

  9.00am

Y13 L3 and A2 Accounting students trip to PwC (to 12.30pm)

  1.30pm

Y9 Social Studies Field Trip (Auckland Museum)

   

Squash: Team Championships

Wednesday 21  

No Assembly today

  9.30am

Music Workshop (Jade Quartet) to 1.15pm (LT)

  1.30pm

Y9 Social Studies Field Trip (Auckland Museum)

  7.00pm

Music Performance Evening (LT)

Thursday 22 7.30am

Housemasters Meeting (RR)

  1.30pm

Y9 Social Studies Field Trip (Auckland Museum)

Friday 23 3.15pm

Senior Production Rehearsal to 6.00pm (GH)

Saturday 24 10.00am

Senior Production Technical Rehearsal to 6.00pm (GH)

  1.00pm

Concert Band to 2.30pm (LT)

  2.30pm

Rugby: 1st XV v St Peters College (H)

Sunday 25  

Cycling: Team Time Trial 3

  10.00am

Family Service (St John's, Parnell, Averill and Parents)

  11.00am 

Little Big Band Workshop to 5.00pm (LT)

  11.00am

Senior Production Dress Rehearsal to 7.00pm (GH)

Week 9
Monday 26 3.30pm

Senior Production Dress Rehearsal to 9.00pm (GH)

Tuesday 27  

Y12/Y13 Spanish National Debating Competition (Kristin School)

   

Middlemore vs Taylor Hockey (lunchtime)

  7.00pm

Senior Drama Production (GH)

Wednesday 28  

No Assembly today

  7.00pm

Senior Drama Production (GH)

Thursday 29  

Y9 Exam Order published

   

Gym Sport Championships

  7.00pm

Senior Drama Production (GH)

  8.00pm

Theatre Club Trip (ASB Waterfront Theatre)

Friday 30 9.00am

Y12 Accounting (L2 & AS Students) to PwC (to 12.30pm)

  12.45pm

Murray Bean Memorial Staff/Student Debate (LT)

   

History Trip to Europe departs

JULY
Saturday 1 2.30pm

Internet Safe Education Presentation to Students and Parents (periods 1-5) LT

Sunday 2 9.30am

School Sunday Fatigues

  10.00am

Premier Concert Band Workshop (to 4.00pm)

Week 10
Monday 3  8.50am Rugby: First XV v Saint Kentigern College (A)
Tuesday 4 10.30am

School Leaver Scholarship Applications (LT)

  11.00am 

L1, L2, L3 Senior Drama Theatre Visit (ATC)

  1.10pm Staff Professional Development 'Screenagers' (to 2.00pm)
Wednesday 5 10.30am

Halls of Residence Applications Information Session (LT)

 

6.30pm

Presentation for Parents 'Screenagers' (LT) to 7.30pm

Thursday 6 7.30am

Housemasters Meeting (RR)

  9.00am  Clay Target: Hamilton BHS Shoot (Waikato CT Club)
   

Term Order published (all year levels)

   

Y9/Y10 Subject Reports published 

Friday 7 12.15pm

Assembly and End of Term Service (GH)

  1.00pm

Term Ends

  6.00pm

20 and 30 Year On Reunion (SDH)

 Saturday 8    Football: Premier and Senior A games